Брой 116 (2122), 19-06-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ

Министерството на труда и социалната политика публикува за обществено обсъждане промени в Кодекса на труда


При повторно нарушение, свързано с недеклариран труд, наказанието за работодателя да е глоба в размер от 15 000 до 20 000 лв., а за виновното длъжностно лице - глоба в размер от 5 000 до 10 000 лв. Това предвиждат промени в Кодекса на труда, които Министерството на труда и социалната политика публикува за обществено обсъждане.

 Със законопроекта се предлага и повишаване на административната санкция за системни нарушения, свързани с използването на недеклариран труд и за неплащане в срок на дължимите от работодателя трудови възнаграждения или обезщетения. Изброените нарушения засягат в значителна степен интересите на работниците и служителите, като имат за последствие ощетяване на социалноосигурителната система и създават условия за нелоялна конкуренция между предприятията, поради което са с висока степен на обществена опасност, особено ако се допускат системно от един и същи работодател. За осигуряване на превенцията и гарантиране на спазването на трудовото законодателство в това отношение е необходимо размерът на административната санкцията да е възпиращ, поради което се предлага работодателят да се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 20 000 до 30 000 лв., а виновното длъжностно лице - с глоба в размер от 10 000 до 20 000 лв.

 Целта на завишаването на глобите е да се гарантира правилното функциониране на пазара на труда и да има по-висока превенция спрямо този вид нарушения, които съществено ограничават правата на работниците и служителите и водят до нелоялна конкуренция между работодателите.

Предвижда се и възможност при установено нарушение на трудовото законодателство да се сключва споразумение за намаляване на санкцията, като се поставя ограничението, че нейният размер не може да бъде по-малък от 70% от минималната санкция за съответното нарушение. При повторни и системни нарушения се изключва възможността от подобни споразумения.

Със законопроекта се гарантира, че трудовите договори на учителите няма да бъдат прекратявани едностранно от работодателя до момента, в който не придобият право на пенсия за осигурителен стаж и възраст при общите условия.

С предложените промените в Кодекса на труда се усъвършенстват трудовите отношения с международен елемент, включително при командироване. Регламентира се по ясен начин, че по ясен начин, че приложимият закон към трудовите правоотношения с международен елемент е Кодекса на труда, като той ще се прилага за трудовото правоотношение между работодател и работник или служител, чието място на работа е в България или в чужбина, доколкото не е предвидено друго в закон или в международен договор, който е в сила за Република България. Целта е да се гарантира равнопоставеност на работниците и служителите, както и възможност да се ползват от закрилата на трудовото законодателство, независимо от тяхното гражданство.

 С предложените разпоредби се намалява от 8 на 4 месеца изискването за минимален трудов стаж за ползване на платен годишен отпуск от работници и служители, които постъпват за първи път на работа.

 С промените се дава възможност чрез колективно трудово договаряне синдикатите и работодателите на браншово и отраслово равнище да договарят по-голяма продължителност на извънредния труд на работник или служител, но не повече от 300 часа в рамките на една календарна година. В същото време се запазва заложеното в Кодекса на труда ограничение за извънреден труд до 150 часа годишно, когато няма сключен колективен трудов договор. Предложението има за цел да подпомогне развитието на индустриалните отношения в страната, като се осигуряват повече възможности на социалните партньори да намерят по-добър баланс при организиране на работното време, отчитайки спецификите на отделния отрасъл или бранш. Изискването колективният трудов договор да е на ниво отрасъл или бранш, а не на ниво предприятие, ще гарантира равнопоставеност между работодателите и справедлива конкуренция между тях.

С промяна в друга разпоредба се предвижда тютюнопроизводителите също да могат да наемат работници с еднодневни договори за краткотрайна селскостопанска работа по време на прибирането и обработката на реколтата. Включването на тютюнопроизводителите в обхвата на работодателите, които могат да сключват такива договори ще допринесе за по-доброто функциониране на пазара на труда в определени региони на страната, където това производство е традиционен сектор.

Пълният текст на предложените промени в Кодекса на труда може да видите на следния линк:https://www.mlsp.government.bg/proekti-na-normativni-aktove.

 

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Среща с ръководството на Българо-черногорската търговско-промишлена палата
Планират се Дни на Черна гора в България през есента на т.г. Още
БТПП проведе първите две сесии от обучението „Как да продавам успешно в Amazon“
При интерес може да се предостави запис на лекциите - четири двучасови сесии и проведените дискусии Още
Покана за виртуална дискусия по проект „Устойчива заетост и превенция на текучеството на работната сила“
24 юни 2020 г. от 15 часа Още
Проучване на интерес към онлайн събитие относно възможностите за инвестиции и туризъм в Киргизстан
Целта е разширяване на износа ни към централноазиатската република Още
Как се отразява пандемията Covid-19 на синята икономика в Черноморския регион?
Онлайн семинар по ключови въпроси, насочени към по-широкия регион на Черно море Още
БЪЛГАРИЯ И ЕС
ЕС финансира транспортирането на медицински стоки до България
Чрез Инструмента за спешна подкрепа за транспортирането на стоки от първа необходимост Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Министерството на труда и социалната политика публикува за обществено обсъждане промени в Кодекса на труда
Повишаване на санкциите за недеклариран труд Още
НОВА НОРМАТИВНА УРЕДБА
В днешния брой на Държавен вестник е обнародван ЗИД ЗДДС
Временно въвеждане на намалена данъчна ставка от 9 на сто за определени стоки и услуги Още
ИНФОРМАЦИЯ ОТ ДИПЛОМАТИЧЕСКИТЕ МИСИИ
Актуална информация, предоставена от Британското посолство в София
МЕЖДУНАРОДНИ ОРГАНИЗАЦИИ
България е избрана за член на Икономическия и социален съвет на ООН
За периода 2021-2023 г. Още
Дигитална конференция на МОР с участие на работодатели и постоянните координатори на ООН