Брой 12 (522), 17-01-2014
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

Правила на ЕС за справяне с дискриминацията, въведени във всички 28 страни от Съюза


Правилата на Европейския съюз за справяне с дискриминацията въз основа на расов или етнически произход, религия или убеждения, увреждания, възраст и сексуална ориентация вече са включени в националното законодателство на всички страни членки. Сега са нужни по-нататъшни усилия за практическото им прилагане. Това са основните заключения на нов доклад, публикуван днес от Европейската комисия. Приетите през 2000 г. Директива за равно третиране в областта на заетостта и Директива за равно третиране по отношение на расата имаха за цел борба с дискриминацията. Добра новина е, че тези две директиви на ЕС вече са част от националното право във всички 28 страни членки. В днешния доклад обаче се подчертава, че все още предстои националните власти да гарантират, че предоставят ефективна защита на жертвите на дискриминация на практика. Сред основните предизвикателства са липсата на обществена осведоменост за правата и фактът, че не се съобщава за всички случаи на дискриминация. За да подкрепи този процес, Комисията предоставя финансиране с цел повишаване на осведомеността и обучаване на юристи в областта на равното третиране. Освен това Европейската комисия днес публикува насоки за жертвите на дискриминация (Приложение I към доклада).

В днешния доклад е разгледано положението в момента — 13 години след приемането на основополагащите директиви на ЕС срещу дискриминацията. Правилата забраняват дискриминация в редица важни области въз основа на расов или етнически произход и на работното място въз основа на възраст, религия или убеждения, увреждане или сексуална ориентация. И двете директиви са транспонирани в националното право във всички 28 страни от ЕС след предприети от Комисията действия (вижте контекста).

Въпреки това според доклада все още има проблеми при реалното и точно прилагане на правилата. Хората не винаги са запознати с правата си, например те може да не знаят, че правилата на ЕС ги пазят от дискриминация, когато кандидатстват за работа или пък на самото им работно място.

За да се гарантира, че правата в ЕС, свързани с равното третиране, се прилагат точно на практика, Комисията препоръчва на страните членки да се опитат да:

продължат да повишават обществената осведоменост за правата, свързани с недискриминирането, и да насочат усилията си към най-изложените на риск групи, като включат и работодатели и профсъюзи. Комисията предоставя финансиране в подкрепа на такива дейности и публикува практически наръчник за жертвите на дискриминация;

улеснят съобщаването за дискриминация от страна на пострадалите, като подобрят достъпа до механизми за подаване на оплаквания. Националните органи в областта на равенството ще играят решаваща роля, а Комисията ще продължи да подкрепя създаването на мрежи от тези органи и да гарантира, че те могат ефективно да изпълняват задачите си съгласно правото на ЕС.

гарантират достъп до правосъдие за жертвите на дискриминация. Наръчникът на Комисията за жертвите на дискриминация включва конкретни насоки как да се предяви иск за дискриминация, а същевременно Комисията финансира обучение за юристи и НПО, представляващи жертви на дискриминация, за това как да прилагат правото на ЕС в областта на равенството.

вземат мерки във връзка с конкретни случаи на дискриминация на роми в рамките на националните стратегии за интеграция на ромите, включително чрез изпълнение на насоките на Комисията, включени в наскоро приетата препоръка на Съвета относно интеграцията на ромите (IP/13/1226).

Допълнителна информация: Доклад относно прилагането на директивите и приложения към него http://ec.europa.eu/justice/newsroom/discrimination/news/140117_en.htm

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Освен приоритетите за 2014, АОБР формулира отворено писмо до Президента на РБ
Бизнесът и правителството обсъдиха мерки за икономически растеж
Срещата бе организирана от Американската търговска камара в България Още
Становище на БТПП по законопроекти за изменение и допълнение на Закона за професионалното образование и обучение
Палатата оценява като положителни измененията в насока подобряване на връзката бизнес-образование Още
Среща между председателя на БТПП и представител на Движение „ДНЕС“
Изразено бе общото виждане за създаване на трайни приоритети за България, в условията на единство и приемственост Още
Нови членове на Палатата
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
„Мисия за растеж” във Валония, Белгия
18-19 февруари 2014 г. Още
ЕНЕРГЕТИКА И ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ
Три споразумения с ЕБВР по водещи проекти за страната
Строителството на 7-ми Блок на АЕЦ „Козлодуй” ще започне през 2016 година Още
СТРАТЕГИЧЕСКИ ДОКУМЕНТИ
Стратегия за развитие на държавната администрация (2014 - 2020 г.)
Обществените консултации продължават до 29 януари 2014г. Още
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ОСИГУРОВКИ
НАП: От началото на 2014 г. декларации 1 и 6 се подават едновременно и само ако задълженията в тях са равни
Това са най-често подаваните от осигурители и работодатели месечни декларации Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Правила на ЕС за справяне с дискриминацията, въведени във всички 28 страни от Съюза
В днешния доклад на ЕК се подчертава, че все още предстои националните власти да гарантират на практика ефективна защита на жертвите на дискриминация Още