Назад

ЕС удължава срока на действие на търговските ползи за Украйна


Неприлагането на вносните мита, квотите и мерките за търговска защита по отношение на украинския износ за Европейския съюз — преференциален режим, известен като автономни търговски мерки (АТМ) — се подновява за още една година. Това категорично потвърждение на непоколебимата подкрепа на ЕС за Украйна ще спомогне за облекчаване на трудното положение, в което се намират украинските производители и износители поради непровокираната и неоправдана военна агресия на Русия.

Освен това ЕС постепенно премахва приетите на 2 май 2023 г. извънредни и временни превантивни мерки по отношение на вноса на пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе от Украйна, които се прилагат по силата на извънредната защитна мярка, предвидена в Регламента за автономните търговски мерки. Обхватът на тези мерки е допълнително намален от 17 на 6 тарифни линии за 4-те обхванати продукта. Тези временни и целенасочени мерки бяха приети поради логистични затруднения във връзка с тези продукти в България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия и при условие че държавите членки не поддържат никакви ограничителни мерки. Постепенното премахване на тези мерки ще позволи коридорите на солидарността да заработят значително по-добре и това от своя страна ще реши много от предизвикателствата, свързани с извеждането на украинското зърно от страната през идната реколта.

Необходимо е те да бъдат удължени за ограничен период от време предвид извънредните и сериозни логистични затруднения и ограничен капацитет за съхранение на зърно преди сезона на реколтата във въпросните пет държави членки. Съгласно с договореното беше създадена съвместна координационна платформа за съгласуване на усилията на Комисията, България, Унгария, Полша, Румъния, Словакия и Украйна, за подобряване на търговския поток между Съюза и Украйна, включително транзитното преминаване на селскостопански продукти по коридорите. Изпълнителният заместник-председател Валдис Домбровскис ръководи този процес на политическо равнище. На 2 юни се проведе първото заседание на тази платформа за координация, на което бяха разгледани технически въпроси.

Тази платформа за улесняване на износа съответно ще следи как се подобрява функционирането на коридорите на солидарността.

В случай че транзитът на украински стоки е възпрепятстван от прекомерно обременяващи изисквания в една или няколко от посочените пет държави членки, Комисията ще направи повторна оценка дали материалноправните условия за налагане на тези превантивни мерки остават налице.

Тези извънредни и временни мерки са в пълно съгласие с твърдия ангажимент на ЕС да подкрепи Украйна и да опази нейната способност да изнася своето зърно, от което зависи в сериозна степен изхранването на много хора по света и поддържането на ниски цени на храните в трудната ситуация, до която доведе непровокираната руска агресия срещу Украйна и нейното население.

Контекст

Автономните търговски мерки за либерализиране на търговията с Украйна са в сила от 4 юни 2022 г. и оказаха положително въздействие върху търговията на Украйна с ЕС. Благодарение на тях, както и на коридорите на солидарността, търговските потоци от Украйна към ЕС останаха стабилни през 2022 г. независимо от сътресенията, които предизвика войната, и на фона на общата тенденция за рязко намаляване на търговията на Украйна като цяло.

Едностранни и временни по характер, АТМ значително разширяват обхвата на либерализацията на митата в рамките на задълбочената и всеобхватна зона за свободна търговия между ЕС и Украйна чрез спиране на прилагането на всички оставащи мита и квоти, както и на митата по антидъмпингови и защитни мерки по отношение на украинския внос в момент на крайна необходимост за Украйна.

Извънредните и временни превантивни мерки спрямо вноса на ограничен брой продукти от Украйна влязоха в сила на 2 май 2023 г. с предвиден срок на прилагане до 5 юни 2023 г.

Мерките се отнасят само за четири селскостопански продукта — пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе, с произход от Украйна. Тези извънредни мерки са по-целенасочени по отношение на обхвата и също така не се прилагат за семената за посев. През посочения период тези продукти могат да продължат да бъдат допускани за свободно обращение във всички държави — членки на Европейския съюз, с изключение на България, Унгария, Полша, Румъния и Словакия. Продуктите могат да продължат да се движат или да преминават транзитно през тези пет държави членки посредством общ митнически транзитен режим или да бъдат придвижвани до държава или територия извън ЕС.

За повече информация
Подновени АТМ — регламент