Назад

ЕК представя актуализиран задълбочен преглед на стратегическите зависимости на Европа


Комисията публикува второто издание на задълбочения анализ на стратегическите зависимости на Европа. В доклада се разглеждат пет области — редкоземни елементи и магнезий, химикали, слънчеви панели, киберсигурност и ИТ софтуер — в които Европа е изправена пред стратегически зависимости от трети държави. Целта е да се подобри разбирането на рисковете и възможностите за справяне с тях.

В днешния последващ доклад за стратегическите зависимости се подчертава:

  • Стратегическата зависимост от редкоземни елементимагнезий и фотоволтаични панели произтича от силната концентрация на световното производство в Китай, ограничените понастоящем възможности за диверсификация, включително в рамките на ЕС, или заместване на доставките. Установени са също така зависимости при редица химикали, които са от изключително значение за редица промишлени екосистеми. Освен това в доклада се посочват слабости в сравнение с конкурентите на ЕС в световен мащаб по отношение на ключови технологии като киберсигурност и ИТ софтуер.
  • По отношение на секторите, анализирани в първото издание на задълбочения преглед, в доклада се прави оценка на набора от действия, предприети за справяне с така установените стратегически зависимости. В доклада се отбелязва постигнатият съществен напредък, в т.ч. насочването на инвестиционните потоци чрез съществуващите промишлени алианси в областта на суровините, акумулаторните батерии и водорода, както и наскоро създадените алианси за полупроводници и услуги в облак; приемането на регулаторните предложения на Комисията относно акумулаторите, водорода и полупроводниците; и новите международни партньорства, като например в областта на суровините. В доклада също така се подчертава ролята на важните проекти от общоевропейски интерес за осигуряване на революционни иновации, например в областта на полупроводниците и услугите в облак.

Докладът допълва първите анализи, на които се основава актуализираната промишлена стратегия от 2021 г., с оглед на прехода на Европа към екологична, цифрова, устойчива и конкурентоспособна в световен мащаб икономика, като същевременно се отчита въздействието на пандемията от COVID-19 върху единния пазар.

Контекст

През май 2021 г. Комисията публикува своята актуализирана промишлена стратегия в отговор на поуките, извлечени от пандемията от COVID-19, за да се стимулира икономическото възстановяване на Европа и да се подобри нейната отворена стратегическа автономност. Самата актуализирана стратегия потвърждава приоритетите, определени през предходната година в съобщението за новата промишлена стратегия от март 2020 г., в което се очертава пътят за екологичния и цифровия промишлен преход на Европа.

Актуализираната промишлена стратегия за 2021 г. беше придружена от доклад, в който се анализират стратегическите зависимости на Европа. Той включва анализ на над 5 000 продукта, като при 137 беше установена силна зависимост от чуждестранни доставчици. Освен това в доклада беше представен първият етап от задълбочените прегледи на шест стратегически области, в които ЕС е изправен пред зависимости, а именно суровини, акумулаторни батерии, активни фармацевтични съставки, чист водород, полупроводници, както и технологии за изчисления в облак и авангардни технологии.