Брой 203 (2209), 22-10-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

НОВИНИ ОТ БТПП

Защита на болниците от фалшиви лекарства и фалшиви медицински изделия


GS1 България информира за ползите от баркодовете върху медицинските  продукти в условията на COVID-19

Качеството на услугите и продуктите в здравеопазването е от решаващо значение! Ако веригата за доставки не е добре обезопасена, това улеснява навлизането на фалшиви продукти и пречи на добрата грижа за пациентите. Все повече правителства и регулаторни органи по света признават необходимостта от борба с фалшивите лекарства, фалшивите медицински изделия, фалшивите ваксини и други фалшиви изделия, и са въвели системи за идентификация и проследяване на здравни продукти.

Регламентите по цял свят задължават производителите да използват уникален хармонизиран метод за идентификация  и маркиране с баркод на медицинските продукти (както на лекарствата, така и на медицински изделия). Болниците и здравните системи не винаги са наясно с ползите, които  „баркодовете върху продуктите“ могат да донесат в ежедневната им работата.

Така например, спазването на Европейската Директива за фалшивите лекарства (EU FMD), би могло да се разглежда като допълнителна тежест при доставката на продуктите, но всъщност сериализацията, пускането и изваждането им от експлоатация е чудесно средство за превенция, фалшиви продукти да достигнат до пациентите. През 2019 г., само няколко месеца след влизането в сила на Европейската Директива, са открити четири фалшиви опаковки на лекарство против рак /Avastin/ и благодарение на нововъведените процеси за проверка по веригата на доставка от производителя до пациента е предотвратено тяхното разпространение в мрежата.

Добре обезопасената верига за доставка на здравни продукти e от „критично значение за грижата в критични ситуации“. Сканирането на баркода върху лекарствата засилва интегритета на веригата за доставка.

В условията на COVID-19 бяха отчетени прекъсвания на  производството и доставките, което в много страни доведе до скок на фалшивите лекарства. Това налага обединяване на усилията не само по отношение на текущата ситуация, но и за вбъдеще при подготовката на веригите за доставка за разпространение на безопасни ваксини срещу COVID-19.

СЛУЧАЯТ  ФРАНЦИЯ

Първата пандемична вълна на Covid-19 отново постави въпроса за недостига на лекарства в Европа и по-конкретно във Франция. Това включва животоподдържащи лекарства, както и аналгитици, и наркотични вещества. Такъв недостиг може да компрометира грижата за пациентите и да създаде риск за тяхното здраве. Изправени пред този голям проблем в периода от края на март до май 2020 г. вкл, Френското министерство на здравеопазването сформира кризисен екип. На Jean-Michel Descoutures, представител на IHF в GS1 Healthcare и още четирима колеги, е възложена задачата да набавят лекарства за очакваните около 14 000 пациенти в интензивните отделения. Пандемията създава международна конкуренция за ресурси и налага мобилизирането на всички възможни източници на доставка. Посолства и GS1 с нейните представителства в различните страни положиха огромни усилия, установявайки връзка на Френското министерството на здравеопазването с международни компании.

GS1 Healthcare обединява доставчици на лекарства и медицински изделия и болниците в подкрепа на внедряването на стандартите GS1, чрез своите представителства в 115 страни по целия свят. Тази мрежа с винаги актуални знания на фармацевтични компании и особено тези, които произвеждат безопасни и надеждни лекарства и разполагат с ефективни вериги на доставка, беше високо оценена и много полезна по време на кризата. Така Франция успява бързо да се свърже с проверени фармацевтични компании и да се снабди с мидазолам, пропофол или други продукти. Френската агенция по лекарствата одобри вноса на тези лекарства. Обществената поръчка и съхранението е направено от Santé Publique France, френската национална фармацевтична компания, със задачата да изпрати животоподдържащите лекарства в няколко региона на Франция.

За щастие, във Франция, дори в пика на кризата не беше достигнат очаквания брой пациенти в интензивни отделения. Днес, в болнични аптеки, и особено в района на Париж, може да бъдат намерени китайски или корейски анестетици или аналгетици, които не се използват за настоящите операции, а като резерв в случай на необходимост във втора вълна на COVID-19.

 

ТУРЦИЯ, АРЖЕНТИНА…..

Днес, повече от 70 икономики налагат или допускат използването на стандартите GS1 в изпълнение на изискванията на здравния сектор. В Турция, например от 2007 година функционира Система за проследимост (İlaç Takip Sistemi, ITS). Системата обхваща всички етапи по веригата - от производството/вноса до реализацията. Стандартите GS1 се използват за идентификация и маркиране на лекарствата и участниците в системата. Друг пример е Аржентина, където от 2011 година Националната администрация по лекарствата, храните и медицинските изделия (ANMAT) обявява своята програма за проследимост на лекарствата, която е базирана на използване на стандартите GS1 за проследимост. Тези две системи за проследимост са от първите в света, които изцяло и успешно са имплементирали стандартите GS1.

За повече информация относно стандартите GS1 в здравеопазването се обръщайте към Д. Димитрова, експерт в GS1 България на тел. 02/8117 433 или 604, и имейл gs1bulgaria@gs1bg.org

.----------------
GS1 е организация с нестопанска цел, която разработва и поддържа най-широко използваните световни стандарти за ефективна бизнес комуникация. GS1 е най-известна с баркода, посочен от Би Би Си като едно от „50-те неща, които направи световната икономика”. Стандартите GS1 подобряват ефективността, безопасността и прозрачността по веригите за доставка в 25 сектора на индустрията. Нашият мащаб и обхват - местни организации-членки в 114 държави, 1,5 милиона потребители компании и 6 милиарда транзакции всеки ден - помагат да се гарантира, че стандартите GS1 създават общ език, който поддържа системи и процеси по целия свят. Научете повече на www.gs1bg.org

 

 

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Съветът на браншовите организации при БТПП обсъди широк кръг теми, свързани със здравето, безопасността и оценката на риска при работа
Представяне на програмата „ЕРАЗЪМ ЗА МЛАДИ ПРЕДПРИЕМАЧИ“
Възможности, ползи, стъпки за кандидатстване Още
Защита на болниците от фалшиви лекарства и фалшиви медицински изделия
GS1 България информира за ползите от баркодовете върху медицинските продукти в условията на COVID-19 Още
НОВИНИ ОТ БРАНШОВИ ОРГАНИЗАЦИИ
Виртуална среща и дискусия по повод кампанията на EU OSHA „Здравословните работни места облекчават товара“
28 октомври 2020 г. от 10.30 часа Още
Анализ на тема „Предизвикателствата пред социалния диалог за заетите в земеделието в условията на COVID-19"
Представя Българската асоциация за кръгова икономика и биотехнологии Още
БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
Публикувани са законопроектът за държавния бюджет на Р България за 2021 г. и актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за 2021-2023 г.
ИНТЕЛЕКТУАЛНА СОБСТВЕНОСТ
Издаване на електронни защитни документи за обектите на индустриална собственост
Удостоверения за особен залог на патент, полезен модел, европейски патент ... Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Европейската комисия емитира за пръв път социални облигации на ЕС по инструмента SURE
На стойност 17 милиарда евро Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
ENERTECH EXPO 2020
7-9 ноември 2020 г., Хошимин, Виетнам Още