Брой 15 (2021), 22-01-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ

София – все по-бурно икономическо развитие, но задържано от трудовия пазар


Автор: Адриан Николов, Институт за пазарна икономика

София продължава да е основният икономически двигател на България, но столичният пазар на труда вече започва да се задъхва, а разрастването му е все по-трудно. Това личи ясно от Икономическия и инвестиционен профил на София, съставен от ИПИ за Столичната общинска агенция за приватизация и инвестиции.

София произвежда приблизително 40% от брутния вътрешен продукт на страната през 2018 г., като този дял постепенно расте през последните години. Тя обаче има доста по-различна икономическа структура в сравнение с България като цяло в следствие на чувствително по-високата роля на услугите, за сметка на по-малкия дял на земеделието и индустрията.

Благодарение на бързата експанзия на аутсорсинга на услуги и информационно-комуникационните технологии, столицата е сред областите в България, които най-бързо увеличават производителността на труда си. В тези подсектори са концентрирани и значителна част от инвестициите в областта, заедно с търговската дейност.

Ако предишният период на икономическа криза е някаква индикация, дори и на фона на чувствително забавяне на икономическия растеж на България, София най-вероятно ще остане много по-малко засегната в сравнение с други области, особено тези с индустриален профил.

Понастоящем, най-голямото предизвикателство пред по-нататъшното развитие на столичната икономика са ограниченията на трудовия ѝ пазар. През последните тримесечия, за които има достъпни данни, заетостта в София надхвърля ¾ от трудоспособното население, а същевременно безработицата в нея е намаля почти до естествения си минимум (в зависимост от тримесечието, около 10 хиляди души), падането под който би означавало силно ограничаване на мобилността в трудовия пазар.

Източниците на допълнителен трудов ресурс за столицата са няколко – основният е положителната миграция, благодарение на която София привлича много от талантливите и образовани работници от други области на страната. През последните две години се наблюдава и значително увеличение на заетостта сред по-възрастните (над 55  години), което от своя страна означава, че фирмите все по-често се обръщат към тях. Благодарение на бума в строителството дори и хората с по-ниско образование вече намират работа. Най-слабо ползваният засега източник на допълнителна работна ръка за столица са чужденците, като причина за това са най-вече ограниченията пред наемането на хора от трети страни, и трудната конкуренция със заплащането на стандарта на живот в други европейски страни (въпреки че в някои отрасли, особено в информационно-комуникационните технологии, това вече се променя).

Ако успее да преодолее ограниченията пред трудовия си пазар, перспективите пред икономическото развитие на София са положителни. Благодарение на чувствително по-бързия си ръст столицата най-вероятно ще продължи да концентрира все по-значителна част от икономиката на страната в себе си, и особено от услугите, както и да привлича най-добре образованите и талантливи работници и предприемачи.



 

НОВИНИ ОТ БТПП
Партньорство със Съюза на работодателите в системата на народната просвета
За повишаване качеството и резултатите в българското образование Още
Националният музей „Васил Левски“ включи в образователната си програма и възстановената къща на Иван Грозев в Карлово
НОВИНИ ОТ РЕГИОНАЛНИ ПАЛАТИ
Информационна среща за работодатели относно наемане на чужденци
Организира Търговско-промишлена палата - Стара Загора Още
НОВИНИ ОТ ПАРТНЬОРИ НА ПАЛАТАТА
Нов срок за кандидатстване в Наградите за отговорен бизнес 2019
Компаниите могат да подават проекти до 31 януари Още
ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ
Нови валидационни правила в Официалния вестник на Европейския съюз
В сила от 15 януари 2020 г. Още
АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ
София – все по-бурно икономическо развитие, но задържано от трудовия пазар
Автор: Адриан Николов, Институт за пазарна икономика Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Пакет за мобилност: комисията по транспорт на ЕП подкрепя споразумението с министрите на ЕС
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Представяне на Социално-икономическия анализ на развитието на селските райони и напредъка по дебата за ОСП 2021-2027
4 януари 2020 г. от 10 часа в Голямата конферентна зала на УНСС Още