Брой 206 (1218), 26-10-2016
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЗАКОНОПРОЕКТИ

Кредитори ще могат да искат запор на сметки на длъжници в чужбина


Кредиторите да могат да искат от съда издаване на европейска заповед за запор на банкови сметки на длъжници, предвижда проект за допълнение на Гражданско процесуалния кодекс (ГПК), който правителството ще предложи на Народното събрание за приемане.

Целта на новите текстове е да подпомогне на национално ниво прилагането на Регламент (ЕС) №655/2014 за създаване на процедура за европейска заповед за запор на банкови сметки с цел улесняване на трансграничното събиране на вземания по граждански и търговски дела. Регламентът, който е директно приложим във всички държави-членки от 18 януари 2017 г., установява европейска процедура при трансгранични дела, която дава възможност за ефикасно и бързо запориране на средства по банкови сметки. Наличие на трансгранично дело има, когато кредиторът е с местоживеене в една държава-членка, а съдът и банковата сметка, подлежаща на запориране, се намират в друга държава-членка или когато съдът, разглеждащ молба за заповед за запор, се намира в една държава-членка, а банковата сметка – обект на заповедта за запор, е в друга.

С допълненията в ГПК се урежда правото на ищеца да иска издаването на европейската заповед преди предявяване на спора по същество пред първоинстанционния съд, по време на цялото съдебно производство, както и след постановяване на съдебно решение.

В регламента е разписано, че всяка държава-членка трябва да определи орган, който да получава от съдилищата в останалите държави-членки искания за информация, относно банкови сметки на длъжници. Проектът на ГПК предлага информацията по запитванията от чуждите съдилища да се предоставя от Министерството на правосъдието. То има дългогодишен опит при изпълнение на ангажиментите, произтичащи за България от редица актове на ЕС, свързани със задълженията на централните органи по регламентите и директивите, действащи в областта на гражданското и семейното право.

Предвидената в регламента процедура по оспорване на пълния или частичен отказ на съда за издаване на европейска заповед за запор ще се преследва с частна жалба от кредитора. Той и длъжникът ще могат да искат отмяна или изменение на издадената заповед, както и ограничаване или прекратяване на изпълнението й от съда, който я е издал.

Получаването, предаването или връчването на заповедта за запор ще се извършва от съдебни изпълнители. Те също са компетентният орган за изпълнение на заповедите за запор.

Декларацията относно запорирането на средствата по сметка на длъжника се издава от банката, до която е адресирана заповедта за запор.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Дискусионен форум ”Президентски избори в САЩ 2016: Поглед от София”
Организиран от Американската търговска камара в България Още
БТПП участва в обсъждане на инициативи за насърчаване участието на МСП в иновационни програми
По покана на Генерална дирекция „Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП” Още
ЗАКОНОПРОЕКТИ
Кредитори ще могат да искат запор на сметки на длъжници в чужбина
Предвижда проект за допълнение на Гражданско процесуалния кодекс Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ
Оферти за бизнес партньорство от Еnterprise Europe Network
СЕЛСКО СТОПАНСТВО
Започва вторият прием по подмярка 4.1 от ПРСР 2014-2020
Кандидатите могат да подават заявления до 7 декември 2016 г. Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Европейската комисия предлага мащабна реформа на корпоративното данъчно облагане в ЕС
Целта е да се създаде справедлива система на корпоративно данъчно облагане, благоприятстваща растежа Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Национален информационен ден за отворения конкурс „Иновативни мрежи за първоначално обучение“ от дейностите Мария Склодовска-Кюри
8 ноември 2016 г. в Българската академия на науките Още