Брой 141 (1405), 26-07-2017
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

НОВО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО

Депутатите приеха на първо четене промени в Кодекса на труда


Депутатите днес приеха на първо четене промени в Кодекса на труда, насочени срещу неизплащането на заплати от страна на работодатели.

В доклада на Комисията по труда, социалната и демографската политика се посочва, че с промените в Кодекса на труда се цели да се засилят контролните функции на Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда". На агенцията се предоставят правомощия да извършва проверки по повод на изплащането на трудови възнаграждения и обезщетения и след прекратяване на трудовите правоотношения, и да дава задължителни предписания в тази насока. Изрично се регламентира срокът, в който работодателят е задължен да изплати обезщетенията, дължими на работниците и служителите му, като се дължи и законната лихва при неизпълнение.

Друга промяна предвижда работодатели, които дължат възнаграждения и обезщетения на работниците си, да не могат да участват в процедури по обществени поръчки като изпълнители и подизпълнители.

Предоставят се допълнителни възможности за работещите да получат вземанията си за трудови възнаграждения и обезщетения от Фонда за гарантиране на вземанията на работници и служители. Гарантираните вземания ще бъдат отпускани на работниците и служителите в тримесечен срок от датата на вписване в търговския регистър на съдебното решение за откриване на производството по несъстоятелност.

С промените се предлага изменение и в Гражданския процесуален кодекс. Предвижда се възможност работниците и служителите да искат по-бързото издаване на заповед за незабавно изпълнение въз основа на влезли в сила предписания на Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда". Така работещите ще бъдат улеснени да търсят съответните начислени и неизплатени възнаграждения и обезщетения, които работодателят им дължи. Освен това няма да се налага да водят съдебни дела за установяване на основанието и размера на дължимите суми, посочват вносителите.

БТПП в свое становище не подкрепи текстовете, с които се увеличават правомощията на Главна инспекция по труда относно контрол на забавени и неизплатени трудови възнаграждения и обезщетения при прекратено трудово правоотношение. Предложените текстове нарушават основни принципи за разделението на компетентността в правото. С пълния текст на становището на Палатата можете да се запознаете  ТУК

НОВИНИ ОТ БТПП
Диалогът за добавка прослужено време отива там, където му е мястото – в НСТС
Работодателски организации проведоха среща с премиера Бойко Борисов и членове на кабинета Още
Среща с директора на Тайванския търговски център в София
Насърчителна програма за участие на български фирми в „TRADE WITH EU 2017” Още
НОВИНИ ОТ РЕГИОНАЛНИ ПАЛАТИ
Летни работилници за ученици и младежи в трансграничния регион
Организирани от Търговско-промишлена палата Враца Още
ТРУД И ЗАЕТОСТ
Осигуряват се 2 млн. лв. за заетост в общини с висока безработица
Работодатели по новата програма могат да са частни фирми, общински администрации и предприятия, социални предприятия, неправителствени организации и др. Още
ЕНЕРГЕТИКА И ЕНЕРГИЙНА ПОЛИТИКА
Интерконекторът Гърция-България е сред най-важните ни приоритети за диверсификация и енергийна сигурност
Cтроителството му ще започне през 2018 г., а реалната експлоатация – през 2020 г. Още
НОВО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО
Депутатите приеха на първо четене промени в Кодекса на труда
Засилват се контролните функции на Изпълнителната агенция "Главна инспекция по труда" Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Брекзит: Изявление на Ги Верхофстад и ръководната група на ЕП по въпросите на Брекзит
След втория кръг от преговорите между ЕС и Обединеното кралство Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ
Оферти за бизнес партньорство