Брой 136 (1647), 19-07-2018
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

НОВИНИ ОТ БТПП

Едно на всеки десет лекарства е фалшиво


Проучване на Световната здравна организация показва, че в страните с ниски и средни доходи, на всеки 10 лекарствени продукта един е с лошо качество и може сериозно да навреди на здравето на пациента. За превенция на тази негативна тенденция, Американската агенция за международно развитие (USAID) стартира проект Global Health Supply Chain Program – Procurement and Supply Management (GHSC-PSM) (повече информация на http://www.ghsupplychain.org ), който предвижда използването на глобални стандарти за проследяване на всеки здравен продукт от поръчването до доставката му пациента, по цялата верига. Проектът бързо се превърна в катализатор за популяризиране на глобални стандарти в здравеопазването при адаптиране на различни технологии за нуждите на обществено здраве и свързване на различните участници в тази сфера.

Две технологии, които  се внедряват чрез проекта GHSC-PSM, са баркодовете и Глобалната мрежа за синхронизация на данни (GDSN - https://www.gs1.org/services/gdsn ).

Баркодовете са част от Глобални стандарти за идентификация, обхващане и споделяне на данни, които са разработени и се поддържат от международната организация GS1. Чрез тях дарителските и правителствените организации ще могат да проследят движението на всеки здравен продукт по цялата верига на доставка. Използваната в рамките на проекта GHSC-PSM за нуждите на общественото здраве баркод технология отдавна се използва от големите търговски вериги и доставчици. 

Обменът на основни данни по този проект ще се извършва посредством Глобалната мрежа за синхронизация на данни (GDSN). Досегашната липса на стандартизация на основните данни и видимост по отношение на придвижването на продуктите води до загуби, кражби, поява на фалшиви продукти и неефективно изтегляне на вредни продукти. При GDSN е достатъчно отделните доставчици да са свързани всеки само с една база данни от мрежата, за да споделят основни данни за продуктите с останалите участници. Мениджърите на веригите за доставка, регулаторните органи или здравните работници могат да получат тези данни в реално време и това да повиши ефективността на тяхната работа и да доведе до вземането на информирани решения.

GS1 и GDSN общността сътрудничат активно за адаптиране на Глобалната мрежа за синхронизация на данни в сферата на здравеопазването, за използване в глобален мащаб. Това включва добавянето на атрибути, които имат отношение към регистрацията на продуктите и разрешителните за търговия. През 2018 г. проектът е отличен с награда за иновация  (https://www.prweb.com/releases/2018/06/prweb15537359.htm) от 1WorldSync, водещ доставчик на технологични решения, който ежегодно дава признанието си на компании, които демонстрират лидерство и силно влияние в своята сфера.

Друг ключов аспект на стратегията за използване на глобални стандарти в проекта GHSC-PSM е свързването на различни участници.  GHSC-PSM работи съвместно с правителства и фармацевтични производители, за да насърчи използването на глобалните стандарти GS1 по веригите за доставка на здравни продукти. През януари 2018 г., GHSC-PSM въведе изискване за поетапно въвеждане на GS1 баркодовете от доставчиците.

През май 2018 година в Етиопия бе проведена конференция с участието на служители от 16 офиса в различни страни, представители на Национални организации GS1 и на национални регулаторни служби за поемането на общ ангажимент относно използването на глобални стандарти. 

През следващата година GHSC-PSM ще продължи с внедряването на иновативни технологии и ангажиране на участниците за тяхното използване  за постигането на по-голяма сигурност по веригите за доставка, оптимизиране на използваните ресурси и обслужване на повече пациенти с висококачествени лекарства.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
24 юли - Представяне на електронна платформа за медиация e-MEDIATION в БТПП
БТПП предлага преводи и легализация на документи на повече от 20 езика
Едно на всеки десет лекарства е фалшиво
Как използването на глобални стандарти служи за превенция от навлизането на фалшиви лекарства в мрежата Още
Нови членове на Палатата
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Провеждане на ежегодна среща със служителите на СТИВ
ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТИВ
Споразумение за свободна търговия между Виетнам и Евразийския икономически съюз
МЕЖДУНАРОДНА ТЪРГОВИЯ, ПАЗАРИ
Оферти на български фирми към турския бизнес
ТУРИЗЪМ
Стартира разработването на Единната система за туристическа информация
Очаква се да бъде внедрена преди началото на следващия летен сезон Още
ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ, ТЕХНОЛОГИИ
Комисията за финансов надзор създаде технологичен иновативен център
Целта е да се осигури сътрудничеството с компаниите, предлагащи нови финансови технологии Още