Брой 58 (2064), 24-03-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС

Международната организация на работодателите (IOE) и Международната конфедерация на профсъюзите (ITUC) със съвместно становище относно COVID-19


„COVID-19 ще има голямо влияние върху икономиката и заетостта. Сега трябва да действаме бързо и отговорно, като сведем до минимум социалните и икономически последици“, се казва в съвместното изявление на Международната организация на работодателите (IOE) и Международната конфедерация на профсъюзите (ITUC).

IOE и ITUC призовават за спешни действия в следните ключови области:

  • Непрекъснатостта на бизнеса, сигурността на доходите и солидарността са ключови за предотвратяване на разпространението и защитата на живота и поминъка и изграждането на устойчиви икономики и общества. За тази цел глобалната икономика се нуждае от спешни мерки и политики, които да достигнат до реалната икономика, работниците и бизнеса, особено малките и средните предприятия (МСП). Прекъсването на веригата на доставки на медицински продукти, храни и други продукти от първа необходимост трябва да бъде сведено до минимум чрез междуправителствено сътрудничество.
  • Важна е ролята на социалния диалог и социалните партньори за справяне с проблема на работното място и извън него, както и с избягването на големи загуби на работа в краткосрочен и средносрочен план. Необходима е съвместна отговорност за диалог за насърчаване на стабилността.
  • Координацията и съгласуваността на политиката е от съществено значение. Организацията на обединените нации, и по-специално СЗО, трябва да вземат предвид необходимостта от защита на заетостта и доходите чрез засилване на мерките за социална защита. Трябва да се признае и ключовата роля, която Международната организация на труда (МОТ) играе за спешното справяне със социалните и икономически последици от кризата COVID-19.
  • Силните и функциониращи здравни системи са от ключово значение за борба с пандемията. Организациите на работодателите и работниците (под ръководството на IOE и ITUC) настояват правителствата да разгърнат всички възможни ресурси, но те също са готови да подкрепят правителствата в тяхното ефективно използване на здравни заведения и ресурси, особено в тези области, където здравните системи са слаби или където пандемията се разпространява особено бързо.
  • Декларацията по случай 100 годишнината на МОТ за Бъдещето на труда съдържа критични елементи, които са ключови за всеки дълготраен и устойчив отговор на пандемиите, включително COVID-19.

Цялото становище на IOE и ITUC може да бъде открито ТУК:  

В същото време IOE активно участва в организирането на уебинари, с цел дискусия между работодателските организации на тема икономическото въздействие в различните държави по отношение на COVID-19 и мерките, които се предприемат за неговото смекчаване.  На 25 март 2020г. IOE ще дискутира какви мерки са най-ефикасни за избягване на загубата на работни места, какво работи и кое не работи въз основа на предишни финансови и икономически кризи, какви са настоящите прогнози за загуба на работни места, какви са предложенията за бързо икономическо възстановяване след преминаване на кризата и др.

БТПП  ще информира допълнително за предпиетите мерки от страна на IOE.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Анкета на БТПП: Оценка на необходимостта от инициране на мерки за ограничаване на негативните последици за бизнеса от COVID-19
Бизнесът се адаптира, търси различни възможности за работа, гъвкави форми на заетост... Още
Позиция на АОБР относно ситуацията в хотелиерския и ресторантьорския бизнес
Предложение за преразглеждане на дължимата такса за битови отпадъци от нефункциониращи обекти Още
БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС
Европейската комисия представя практически насоки за гарантиране на транспорта на стоки чрез зелени ленти за преминаване
Международната организация на работодателите (IOE) и Международната конфедерация на профсъюзите (ITUC) със съвместно становище относно COVID-19
Бюджет 47,5 млн. евро за 17 изследователски проекта за откриване на заболяването, лечението и контрола на епидемията
НОВИНИ ОТ БРАНШОВИ ОРГАНИЗАЦИИ
Позиция на „Сдружение на фамилния бизнес – България“
Относно необходимостта от предприемане на адекватни действия за минимизиране на социалните и икономически щети... Още
Асоциация на млекопреработвателите в България: Не внос, а повече родно животновъдство
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ФИНАНСИ
Деклариране и плащане на републикански данъци и осигурителни вноски по време на извънредното положение
Информация на Националната агенция за приходите Още
ИНДУСТРИАЛНА ПОЛИТИКА
Зелената сделка и енергоемките индустрии
С правилната подкрепа ще можем да се справим Още