Назад

Нов европейски суперкомпютър от световна класа бе представен в Италия


Европейската комисия през миналата седмица представи, заедно със Съвместното предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии (СП EuroHPC), италианското министерство на университетите и научните изследвания и консорциума CINECA, най-новия суперкомпютър на Европа: LEONARDO, който се намира в технологичния парк в Болоня, Италия.

LEONARDO е суперкомпютърна система на световно равнище, разработена и сглобена в Европа. Когато започне да функционира напълно, изчислителната ѝ мощност ще бъде почти 250 петафлопса (250 милиона милиарда изчисления в секунда). Понастоящем LEONARDO е четвъртият най-мощен суперкомпютър в света. Той е резултат от съвместна инвестиция в размер на 120 милиона евро, половината от които са предоставени от Комисията, а другата половина — от италианското министерство на университетите и научните изследвания и консорциума CINECA, състоящ се от още пет участващи държави от EuroHPC (Австрия, Гърция, Унгария, Словакия и Словения).

LEONARDO е вторият европейски суперкомпютър с близка до екзафлопс производителност, който ще бъде пуснат в действие, след LUMI в Каяни, Финландия. Той съчетава авангардни високопроизводителни изчислителни компоненти и използване на изкуствен интелект за изпълнението на изключително сложни задачи. Това ще осигури възможности за извършването на единствени по рода си научни изследвания в областта на раковите заболявания и откриването на лекарства, ще допринесе за по-добро разбиране на начина, по който функционира човешкият мозък, за откриване на технологии за чиста енергия, за по-прецизно моделиране на климата, както и за подпомагане на прогнозирането и наблюдението на природните бедствия и пандемиите.

Суперкомпютърната система LEONARDO е ориентирана към екологичната устойчивост и е оборудвана с инструменти, позволяващи динамично коригиране на консумацията на енергия, осигурявайки по този начин интелигентен и оптимален баланс между енергоспестяването и показателите. Освен това тя използва система за течно охлаждане с цел повишаване на енергийната ефективност.

Изчислителните услуги, които CINECA предоставя чрез LEONARDO, ще бъдат допълнително подобрени чрез интегрирането на квантов компютър, тъй като CINECA беше избрана и за доставчик на хостинг за един от първите европейски квантови компютри.

Следващи стъпки

Разгръщането на европейската инфраструктура за високопроизводителни изчислителни технологии и данни от световна класа продължава: понастоящем е в ход инсталирането в Португалия на суперкомпютъра Deucalion с производителност от порядъка на петафлопс, а в Испания — на третия европейски суперкомпютър с близка до екзафлопс производителност MareNostrum 5

Освен това през юни 2022 г. СП EuroHPC обяви нови обекти за суперкомпютри, един от които ще бъде първият суперкомпютър с производителност от порядъка на екзафлопс в Европа: JUPITER, който ще бъде разположен в Jülich Supercomputing Centre в Германия. 

През октомври 2022 г. СП EuroHPC също така обяви шест обекта за квантови компютри, които ще бъдат интегрирани в съществуващите суперкомпютри. 

В допълнение се очаква през 2023 г. да бъде отправена покана за втори европейски суперкомпютър с производителност от порядъка на екзафлопс, както и внедряването на допълнителни суперкомпютри и квантови компютри през 2023 г. и след това.

Контекст

CINECA е консорциум с нестопанска цел, съставен от 70 италиански университета, 40 национални институции и италианските министерства на университетите и научните изследвания, както и на образованието. Петте участващи държави от СП EuroHPC са: Гърция, Унгария, Австрия, Словения и Словакия.  

Сега LEONARDO се присъединява към вече съществуващите суперкомпютри на СП EuroHPC: Discoverer в България, MeluXina в Люксембург, Vega в Словения, Karolina в Чехия и LUMI във Финландия. 

Съвместното предприятие за европейски високопроизводителни изчислителни технологии (СП EuroHPC) е правен и финансиращ субект, създаден през 2018 г., който създава условия за това ЕС и участващите в EuroHPC държави да съгласуват усилията си и да обединят ресурсите си с цел Европа да се превърне в световен лидер в областта на суперкомпютрите. През юли 2021 г. Съветът прие Регламента за СП EuroHPC и осигури допълнителни инвестиции в размер на 7 млрд. евро.