Новият пакт за чиста промишленост: ЕИСК призовава институциите на ЕС да приложат по-решителни мерки
Наскоро публикуваната Сделка за чиста промишленост (CID) правилно определя стратегическото значение на енергоемките отрасли и идентифицира техните ключови проблеми. Това се казва в позиция на Европейския икономически и социален комитет. Предложенията на Комисията включват някои похвални идеи като например зелени пазари на олово или допълнително финансиране. Предложените мерки обаче нямат необходимата спешност и смелост, за да обърнат тенденцията за спад на европейската промишленост и не успяват да защитят нейната конкурентоспособност в световен мащаб и на вътрешния пазар.
Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) стига до заключения относно неотложността на положението в енергоемките отрасли. В проучвателното си становище "Бъдещето на промишлеността на ЕС в условията на високи цени на енергията и разходите за преход" Консултативната комисия по индустриални промени (CCMI) подчертава значителния недостиг на конкурентоспособност на ресурсоемките и енергоемките отрасли (REII) в ЕС в сравнение със световните конкуренти. CID е положителна стъпка в правилната посока, въпреки че остава неясна в критични области на политиката.
В становището се правят следните констатации:
"ЕКомисията представи правилната диагноза за енергоемките отрасли и правилно посочи цените на енергията като основен виновник. Споразумението и Планът за действие за достъпна енергия подробно разглеждат необходимостта от понижаване на цените на енергията за REII, но не предлагат реформа на структурата на пазара на електроенергия. Пределното ценообразуване функционираше добре по времето, когато ЕС се възползваше от относително евтин и стабилен тръбопроводен газ от Русия. За съжаление реалността се промени, тъй като сега сме изложени на скъпи и нестабилни доставки на втечнен природен газ, вероятно за години напред.
Ценообразуването на електроенергията е просто най-неотложното предизвикателство. Нашите промишлени отрасли не се радват на последиците от нарастващия дял на евтината електроенергия без изкопаеми горива в производствения микс на ЕС, тъй като цените на изкопаемите горива продължават да задават тона за формиране на цените на електроенергията. Политическите усилия на равнището на ЕС (RePowerEU) за увеличаване на дела на енергията от възобновяеми и нисковъглеродни източници са добре дошли, тъй като те допринасят за самодостатъчността и енергийния суверенитет. Проблемът е в сегашната структура на пазара, където увеличеният дял на възобновяемите енергийни източници не води до по-ниски сметки за електроенергия. Моделирането на Съвместния изследователски център на ЕК показва, че през 2030 г. въглищата и газът ще продължат да определят цените за 85 % от часовете, въпреки че ще намалеят до едва 11 % от производствения микс, като възобновяемите енергийни източници ще нараснат до 67 % от микса.
Подкрепяните от ЕК споразумения за закупуване на електроенергия (СИЕ) вече се прилагат на практика, но не са довели до значителни ползи от ценообразуването, тъй като отразяват равнищата на цените на пазара на едро.
"Индустриите се нуждаят от незабавни мерки за прехвърляне на разходите за възобновяема и нисковъглеродна електроенергия към тях и безпристрастна оценка на възможностите за смекчаване на цените, включително отделяне на цените на електроенергията. В противен случай енергоемките отрасли ще се свият, което ще доведе до трайни загуби на капацитет, включително и в отраслите надолу по веригата", се заключава в становището на CCMI.
В споразумението също така се признават недостатъци в механизма за корекция на въглеродните емисии на границите (механизма за корекция на въглеродните емисии на въглеродните емисии) и в защитата срещу заобикаляне на търговията. Но това не може да предложи успокоение, тъй като CID ни казва за съжаление малко за това как ще бъде защитен пазарът на ЕС, оставяйки енергоемките индустрии несигурни в глобална търговска война. Заобикалянето е обезпокоително и ще остане такова. Ако инструментите за корекция на въглеродните емисии на границите и търговската защита не претърпят цялостна реформа, енергоемките отрасли в ЕС ще продължат да бавят зелените инвестиции и да се страхуват от пазарните перспективи.
Поради това ЕИСК настоятелно призовава институциите на ЕС да извършат новаторска промяна в политиката и да приложат по-решителни мерки в специфичните за сектора планове за действие. Бездействието ще доведе до по-нататъшна деиндустриализация, което ще намали капацитета на ЕС за промишлена трансформация. Именно на европейска земя започна индустриалната революция в края на 18-ти век – не трябва да позволяваме днешна Европа да се превърне в мястото, където е погребана индустрията."
Автор: Михал Пинтер, делегат на CCMI