Брой 83 (2338), 29-04-2021
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ДОХОДИ И ЖИЗНЕН СТАНДАРТ

Нараства делът на работещите бедни през 2020 г.


През 2020 г. делът на бедните сред заетите лица във възрастовата група 18 - 64 години нараства спрямо предходната година с 0.7 процентни пункта до 9.7%, като при работещите на непълно работно време рискът за изпадане в бедност е четири пъти по-висок от този при работещите на пълно работно време. Същевременно рискът от бедност сред работещите жени е с 2.1 процентни пункта по-нисък от този при мъжете. Това сочат публикуваните данни на Националния статистически институт.

За целия период на наблюдение относителният дял на бедните е най-висок сред безработните хора (61.1 на сто за 2020 г.), като рискът от бедност при безработните мъже е с 12.3 процентни пункта по-висок в сравнение с безработните жени.

Образователното равнище оказва съществено влияние върху риска от бедност при заетите. Най-висок е относителният дял на работещите бедни с начално и без образование - 65.7 на сто. С нарастване на образователното равнище относителният дял на бедните сред работещите намалява два пъти за хората с основно образование и над осем пъти за тези със средно образование. Делът на работещите бедни с висше образование е най-нисък - 2.4/100.

Основният фактор, увеличаващ риска за попадане в групата на бедните за преобладаващата част от населението, е тяхната икономическа активност и участието им на пазара на труда. 

През 2020 г. линията на бедност общо за страната e 451.00 лв. средно месечно на човек от домакинство. При този размер на линията под прага на бедност са били 1 659 900 души или 23.8 на сто, се посочва в съобщението на Националния статистически институт.

В сравнение с предходната година размерът на линията на бедност нараства с 9.2 на сто, а относителният дял на бедното население - с 1.2 процентни пункта. Същевременно обаче системата за социална защита има съществено значение за редуциране на бедността, отчитат от НСИ.

Данните за 2020 г. показват, че ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери (обезщетения, социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност се повишава от 23.8% до 29.9 на сто, или с 6.1 процентни пункта. Съответно при изключване на пенсиите и останалите социални трансфери равнището на бедност нараства до 41.7 на сто или със 17.9 процентни пункта.

 

 

ПОЗДРАВЛЕНИЯ ОТ ПАЛАТАТА
Светли Великденски празници !
НОВИНИ ОТ БТПП
Покана за виртуална бизнес среща България - Украйна, 13 май 2021 г.
Възможност за запознаване с украинския пазар, установяване на контакти с местни институции и компании Още
БТПП продължава партньорството си с weTHINK.Initiative GmbH
Фокусът е стратегията за устойчиви обществени поръчки в строителството Още
БИЗНЕС СРЕДА
Стопанска конюнктура през април 2021 година
Общият показател на бизнес климата остава приблизително на равнището си от предходния месец Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Уебинар „Предизвикателствата пред МСП в България. Как МСП да получи сертификат за клас инвестиция?“
Организира Българската агенция за инвестиции на 12 май Още
Петербургски икономически форум
2-5 юни 2021 г. Още
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ОСИГУРОВКИ
Близо 85% от годишните данъчни декларации са подадени онлайн - срокът изтича на 5 май
Едноличните търговци и земеделските стопани, избрали да се облагат като еднолични търговци, подават годишните си декларации до 30 юни Още
Наръчник по задължително социално и здравно осигуряване и гарантирани вземания на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя 2021 г.
ДОХОДИ И ЖИЗНЕН СТАНДАРТ
Нараства делът на работещите бедни през 2020 г.
Във възрастовата група 18 - 64 години той достига до 9.7 на сто Още
ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТИВ
Среща за инвестиционно сътрудничество между Китай и Централна и Източна Европа
Организаторите събират предложения за потенциални инвестиционни проекти, за които се търсят китайски партньори Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ
Оферти за бизнес партньорство