Назад

Позиция на Европалати относно бъдещето на отбраната и индустриалната готовност


Европалати публикува позиция относно бъдещето на отбраната и индустриалната готовност. В него се посочва, че  за да се справи с глобалните предизвикателства, Европа трябва да се стреми да преодолее разликите в отбранителните си способности чрез повишаване на стандартизацията и оперативната съвместимост, укрепване на европейската си индустриална база за отбранителни технологии и изграждане на по-подготвена и конкурентоспособна икономика. Единството между европейските държави членки и съгласуваните действия са ключов компонент в тези трудни времена, се подчертава в становището.

Европалати констатират, че Европа е изправена пред все по-сложна и взискателна среда за сигурност. Години на недостатъчни инвестиции в отбрана и прекомерна зависимост от външни партньори оставиха континента неадекватно подготвен да се справи с многостранни геополитически предизвикателства. В момента ЕС не само се бори да осигури необходимите способности за самозащита, но и се бори икономически и не успява да се възползва напълно от потенциала на единния пазар. Връзката между устойчива икономика, индустриална готовност и отбрана никога не е била по-важна, категорични са Европалати.

Мирът, търговията и стабилността са предпоставки за процъфтяване на бизнеса в ЕС и следователно трябва да бъдат запазени. Стратегическите инвестиции в отбраната не само укрепват способността на Европа за самозащита, но и подсилват основите на икономическото доверие и устойчивост. Сигурната среда е от съществено значение за процъфтяването на иновациите, предприемачеството и трансграничното сътрудничество.

Защо мрежата от търговски палати счита бъдещето на отбраната и индустриалната готовност за важни:

Търговско-промишлените палати могат да действат като жизненоважни връзки между политическите, бизнес и гражданските или военните заинтересовани страни в областта на сигурността. Като изпълнява тази посредническа роля, мрежата от търговски палати, заедно с компаниите-членки и тесните връзки с местните администрации, играе централна роля в подкрепа на отбранителния сектор.

Търговските камари могат да инициират важни междусекторни мрежи и да координират упражнения за готовност за кризи. Освен това мрежата от търговски камари подкрепя компаниите чрез широк спектър от услуги и съвети, не само в отбранителната промишленост. Всеки сектор трябва да укрепи своята устойчивост и да се подготви за потенциални кризи, а търговските камари активно помагат на своите членове да направят точно това, се казва в позицията на Европалати.

За решаване на тези неотложни задачи Европалати препоръчва активни действия в следните 10 направления:

1. Финансиране за отбранителния сектор

2. Фокус върху регионите на Източна и Централна Европа

3. Военни продукти/услуги и продукти/услуги с двойна употреба за засилване на икономическия растеж и глобалната конкурентоспособност

4. Подкрепа за технологичен пробив

5. По-силна трансгранична координация и по-добра мобилност

6. Стратегическо планиране за адаптация на индустрията и съгласуване на отбранителната готовност с бизнес общността

7. Значение на стратегическите продукти и услуги

8. По-силно сътрудничество с партньори от НАТО извън ЕС в европейската отбранителна икономика

9. Зачитане на националните компетенции

10. Регулаторна тежест и Омнибус за отбранителна готовност.

Въвеждането на ускорена система за инфраструктурни проекти, свързани с отбраната, отговаря на призива на мрежата от търговски палати за премахване на съществуващите пречки пред продължителните разрешителни на национално ниво, които са проблематични за МСП.

Европалати счита Директивата за обществените поръчки в областта на отбраната за особено тежка и неподходяща за целта, особено за МСП. Докато Комисията преразгледа някои правила за обществените поръчки, включително изключение за проекти на стойност под 900 000 евро, мрежата от търговски палати призовава за допълнителна гъвкавост, за да се даде възможност за по-бързо индустриално развитие на страни с млада индустриална и технологична база в областта на отбраната.

Линк към пълния текст на позицията на Европалати тук