Назад

Правителството одобри законопроект за изменение и допълнение на ГПК


Предлага се провеждане на задължителна информационна среща за медиация по 12 групи граждански и търговски дела

Съдът след преценка ще задължава страните да участват в информационна среща за процедура по медиация по дванадесет конкретно определени в закона групи граждански и търговски дела. Насрочването на срещата няма да води до спиране или забавяне на съдебното производство.

Тези и други изменения в Гражданския процесуален кодекс (ГПК) одобри правителството на заседанието си днес.

Целта е да се изпълни поет ангажимент по Националния план за възстановяване и устойчивост, да се удовлетворят критериите за конституционосъобразност, установени в решение 11 от 2024 г. на Конституционния съд, да се преодолее недоверието на гражданите към медиацията като алтернативен способ за разрешаване на спорове. Съответно се правят изменения и допълнения и в Закона за медиацията.

Информационната среща е различна от процедурата по медиация. Целта на тази среща е да изясни на страните същността на медиацията, нейните преимущества, включително имуществените стимули за провеждането й. Към медиация по висящите съдебни спорове в съответния съдебен център ще се пристъпва, ако на информационната среща се постигне съгласие за това.

Сред дванадесетте групи дела са: спорове за упражняване на родителските права, местоживеенето на детето, личните отношения с детето и неговата издръжка, определяне на мерки за лични отношения с бабата и дядото, издръжка, възнаграждения или обезщетения, произтичащи от трудови правоотношения, за признаване на уволнението за незаконно и възстановяване на работа, както и други семейни, облигационни, вещни и търговски спорове.

Подборът на делата отчита досегашната практика за успешно постигане на споразумения на центровете за спогодби и медиация към Софийския районен съд и Софийския градски съд, окръжните и районните съдилища в Бургас, Варна, Плевен и Велико Търново, както и очакванията, че по определена група дела е по-вероятно страните да се споразумеят.

Информационна среща няма да се провежда, ако медиацията е изключена за този вид спорове със закон, при наличие на убедителни доказателства за оказано насилие от страна по делото към ответната страна, ако ответникът признае иска и в др. изрично изброени хипотези.

Въвежда се принципът за еднократност на информационната среща само в първата съдебна инстанция.

Разноските за информационната среща и за процедурата по медиация с обща продължителност до 3 часа ще се заплащат от бюджета на съда съобразно наредбите, предвидени в Закона за медиацията.

Предлага се и финансов стимул - при одобряване от съда на споразумение, постигнато в резултат на медиация, 75 на сто от внесената държавна такса ще се връща на ищеца. В момента при одобрена спогодба се връща половината от внесената държавна такса. Разноските по производството и по спогодбата остават върху страните, както са ги направили, ако не е уговорено друго.

В случаите, когато страна не е участвала без основателна причина в информационната среща, ще се налага еднократна глоба. Определението за налагане на глобата подлежи на обжалване.