Брой 185 (1197), 27-09-2016
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТИВ

Актуални проблеми на селското стопанство и хранителната промишленост във Виетнам


Износът от Виетнам на селскостопански продукти през 2015 година достигна до 32 милиарда щатски долара, което представлява увеличение с почти 2 милиарда щатски долара в сравнение с 2014 година. За голям брой продукти (кафе, ориз, кашу, черен пипер и др.) Виетнам се нарежда сред първите пет страни-износителки в света.

Подписаните с редица страни споразумения за свободна търговия и формирането на Икономическата общност АСЕАН откриват пред Виетнам нови възможности за износ на селскостопански продукти. В момента, Виетнам изнася относително малко количество селскостопански продукти към съседни страни като Тайланд, Индонезия, Малайзия, докато внася много продукти от тези страни. Поради тази причина, за Виетнам е важно да получи достъп до нови и съществуващи пазари (Европейски съюз и страни от Югоизточна Азия).

В подписаното Споразумение за свободна търговия между Европейския съюз и Виетнам акцент е поставен на сектора на хранително-вкусовата промишленост. Важен проблем е качеството на виетнамските селскостопански продукти и особено правилното използване на пестициди, антибиотици и изкуствени торове при отглеждането им. Компетентните европейски органи са спрели през 2015 г. вноса в Съюза на 25 продукта с произход от Виетнам. В тези продукти са били открити прекомерни нива на остатъчни вещества, като например антибиотици, пестициди, тежки метали, хормони, бактерии, вируси, плесени или други забранени субстанции. Поради това, през 2014 и 2015 г. Европейският съюз, Австралия, Южна Корея, Япония и Съединените щати отправиха предупреждение към Виетнам относно селскостопанските продукти, превишаващи разрешените нива на вредни вещества в тях. Стойностите за Виетнам са сравними с тези на съседните му страни, но остават твърде високи и накърняват репутацията на виетнамските продукти.

Друг проблем, който стои пред виетнамското селско стопанство, е въвеждането на механизация, модернизация и преструктуриране на селскостопанския сектор. Въпреки усилията на правителството да помогне на производителите да се справят с тези проблеми, те все още не успяват да постигнат съществен напредък.

Правителствените институции, на които е възложено да разрешат възникналите проблеми с качеството на селскостопанските и хранителни продукти, са Министерство на земеделието и развитие на селските райони, Министерството на здравеопазването, Министерство на промишлеността и търговията и Министерство на науката и технологиите. Всички те предприеха различни мерки и действия, с които показаха сериозното си внимание към темата с безопасността на храните, от която до голяма степен зависи развитието на секторите селско стопанство и хранително-вкусова промишленост.

Селскостопанските производители се насърчават от правителството да сертифицират продуктите си и да поставят географски означения. Това, от една страна, спомага за проследяване на пътя на продуктите, а от друга страна, намалява измамите с фалшифициране на храни и предотвратяването на болести.

Виетнамското правителство полага усилия и за контролиране на състоянието на околната среда, тъй като понякога вредни вещества попадат в селскостопанските продукти от въздуха и водата, без производителите да имат пряка намеса. В резултат, преработвателните компании или страните-вносителки не приемат продуктите и това вреди на репутацията на виетнамските селскостопански и хранителни продукти и също така, представлява риск за земеделските производители и за здравето на потребителите. Липсата на стриктно спазване на законите и неясни разпоредби също дава възможност в някои продукти да се намират вредни вещества.

Европейските фирми, купуващи селскостопански и хранителни продукти от Виетнам, поставят проблемите за безопасността на храните посредством Европейската търговска камара във Виетнам и смятат, че те могат да бъдат решени чрез ясна законова рамка и по-строго прилагане на действащите разпоредби за проследяване пътя на продуктите и техните съставки. Проследяването и прилагането на правните разпоредби ще помогне за подобряване на безопасността на храните, избягването на вреди за здравето на хората и негативни икономически въздействия.

Предоставянето на информация за произхода на продуктите ще възстанови доверието на чуждестранните компании и на потребителите. Важна роля за това има Централната агенция за безопасност на храните на Виетнам. Българската агенция за безопасност на храните би могла да си сътрудничи с нея, да се обмени опит и да се реализират успешно проекти по различни теми.

Друг проблем, който не позволява на Виетнам да бъде, като цяло, ключов играч на пазара за износ селскостопански продукти, е липсата на устойчиво развитие на сектора. Необходима е модернизация на производството, въвеждане на механизация и преструктуриране на сектора. Производителите са предимно дребни собственици с малки земеделски площи. Това предотвратява използването на машини, с които да се подобри качеството и количеството на произвежданата продукция. Инвестиционните разходи не могат да се поемат от отделните дребни земеделци, тъй като размерът на земята им е твърде малък, за да се работи с машини. Виетнамското правителството смята, че решаването на този проблем може да се осъществи посредством привличане на преки чуждестранни инвестиции за модернизиране и автоматизиране на селското стопанство. Въвеждането на високи технологии в обработката на земеделските земи е цел поставена пред виетнамското правителство през следващите пет години. По този начин ще виетнамските селскостопански продукти ще станат по-конкурентни на световния пазар със своето качество.

Въвеждането на механизация и съвременни методи за обработка на земята ще увеличи безработицата в селските райони, тъй като много хора зависят от селското стопанство за ежедневната им доходи. Запазването на заетостта в селскостопанските райони би могла да се постигне посредством изграждане на преработвателни предприятия в селските райони. В това отношение, български фирми биха могли да предложат свои проекти и да ги реализират успешно във Виетнам.

Изготвил:
Олег Маринов

Ръководител на СТИВ-Хошимин

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Eкип от Европейския одиторски съд посети БТПП
Теми на срещата бяха напредъка на Националната програма за реформи у нас и констатираните от ЕК макроикономически дисбаланси в България Още
БТПП участва в 19-та конференция ЕС - Япония
Посветена на развитието на преговорите по споразумение за стратегическо партньорство и споразумение за свободна търговия между ЕС и Япония Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Национален семинар-рали на тема „Подготовка на проектни предложения по Рамкова програма „Хоризонт 2020“
Конкурс „Eвропейски изобретател” за 2017 г.
Крайният срок за изпращане на предложенията е: 12 октомври 2016 г. Още
ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ
Данни за пазара на обществени поръчки в страната oт нaчaлoтo нa 2016 г.
Haй-мнoгo дoгoвopи пo oбщecтвeни пopъчĸи ca cĸлючeни пpeз мeceцитe юли и aвгycт Още
ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТИВ
Актуални проблеми на селското стопанство и хранителната промишленост във Виетнам
Информация от СТИВ-Хошимин Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ
Унгарски предприятия търсят инвеститори