Вижте как хотели, къщи за гости и B&B обекти в цяла Европа прилагат устойчивостта на практика – от соларни панели до закуски без отпадъци и приобщаване на хора от уязвими групи в ежедневните дейности в туристическия сектор. Наръчникът с добри практики, създаден по проекта GreenHost, предлага реални примери и вдъхновение за по-екологичен и отговорен туризъм.
Проектът GreenHost, финансиран по програма Еразъм+, се реализира от консорциум от 5 организации от Полша, Германия, Австрия, Италия и България. Ямболската търговско-промишлена палата е партньор по проекта. Основната му цел е да подпомогне зеления преход на малките и средни предприятия (МСП) в сектора на гостоприемството чрез обучение, вдъхновяващи примери и интерактивни инструменти за насърчаване на устойчиво мислене, поведение и лидерство.
Как изглежда устойчивото развитие в ежедневието на хотелския бизнес? Партньорите по проекта GreenHost дават ясен отговор с този Наръчник с добри практики – селекция от вдъхновяващи истории от 5 европейски държави, които доказват, че „зелената трансформация“ не само е възможна, но вече е в ход.
Две от представените добри практики са от България:
- Хотелски комплект Вила Тракия в с. Симеоново (обл. Ямбол) – пример за устойчивост в селските райони, чрез използване на соларни панели, компостиране, елиминиране на пластмасата и насърчаване на отговорно потребление сред гостите.
- Forest Houses в гр. Годеч – бутиков комплекс в хармония с природата, с акцент върху енергийна ефективност, биоразградими продукти, устойчиво строителство и ангажиране на гостите в зелени инициативи.
Наръчникът разглежда ключови теми като управление на енергията, намаляване на хранителните отпадъци, приобщаващ туризъм, еко-благосъстояние и повишаване на информираността на гостите. Всяка история включва конкретни стъпки, лични цитати и идеи как устойчивостта може да бъде интегрирана в бизнес стратегията, преживяването на гостите и културата на екипа.
Вместо да предлага универсални решения, Наръчникът подчертава разнообразието от подходи и мащаби, като насърчава всеки читател да открие своя път към устойчивост.
- Наръчникът с добри практики на Български език е наличен ТУК.
- Наръчникът с добри практики на Английски език е наличен ТУК