Брой 118 (2373), 24-06-2021
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТИВ

Споразумение за защита на инвестициите между Европейския съюз и Виетнам


С Договора от Лисабон, който влезе в сила на 1 декември 2009 година, преките чуждестранни инвестиции бяха включени в общата търговска политика на Европейския съюз. Така, се откриха нови възможности за действие при преговори на Европейския съюз за споразумения за защита на инвестициите.

През октомври 2013 година, Съветът на Европа упълномощи Европейската комисия да удължи текущите двустранни преговори със страните от АСЕАН за защита на инвестициите. В резултат на това, преговорите между Европейския съюз и Виетнам приключиха със споразумение за защита на инвестициите, което с влизането си в сила  заменя двустранни договори на страните-членки с Виетнам за защита на  инвестициите.

Споразумението за защита на инвестициите между Европейския съюз и Виетнам съдържа нови правила за защита на инвестициите, които не бяха включени в досегашните двустранни договори. Споразумението съдържа гаранции, че европейските инвеститори ще имат благоприятни условия при инвестиране във Виетнам. Освен това, споразумението  осигурява високо ниво на защита на инвестициите при запазване на регулативните права в Европейския съюз и Виетнам за провеждане на легитимна публична политика с цел защита на здравето на хората, безопасност на храните и опазване на околната среда.

Стандартите за защита на инвестициите са основните гаранции, че правителствата ще спазват определени основни принципи на отношение и че чуждите инвеститори ще могат да разчитат на защита, когато вземат решение за инвестиране в определена държава.

 Тези гаранции включват:

  • Недискриминация;
  • Отчуждаване на имоти при бързо и адекватно обезщетение;
  • Възможност за прехвърляне и репатриране на средства, свързани с инвестицията;
  •  Обща гаранция за физическа сигурност и равноправно отношение;
  •  Ангажимент, че правителствата ще спазват собствените си писмени и правно обвързващи договорни задължения към инвеститора;
  • Ангажимент за компенсиране на загуби при определени обстоятелства, свързани с възникване на война или въоръжен конфликт.

 Споразумението за защита на инвестициите между Европейския съюз и Виетнам определя точно, кога правителствата нарушават справедливото отношение към чуждите инвеститори и задълженията си към тях, и премахва възможността за субективна преценка и интерпретация. Такива случаи могат да се наблюдават, когато е отказано правосъдие при наказателно, гражданско или административно производство или страните сериозно нарушават изискваното от тях при съдебни и административни решения.

Споразумението за защита на инвестициите между Европейския съюз и Виетнам не защитава фиктивните компании. За да получат сертификат за инвеститор, компаниите трябва да управляват реални бизнес операции в Европейския съюз или във Виетнам.

 Споразумението за защита на инвестициите между Европейския съюз и Виетнам предоставя подробен набор от разпоредби, даващи насоки за това, как да се вземе решение от правителството. В споразумението са включени клаузи за изясняване на легитимната публична политика и предприетите мерки не могат да бъдат оспорени от инвеститорите.

Със споразумението за защита на инвестициите, Виетнам и Европейският съюз се договориха за модерен и реформиран механизъм за разрешаване на инвестиционни спорове, който гарантира защита на инвестициите, направени от европейски и виетнамски инвеститори. Въведеният от споразумението механизъм създава баланс между защитата на инвеститорите и защитата на правото на държавата да регулира.

 Споразумението създава и постоянна система за разрешаване на спорове, при която споровете относно спазването на разпоредбите за защита на инвестициите, включени в Споразумението за защита на инвестициите между Европейския съюз и Виетнам, се разрешават от  постоянен международен и напълно независим Инвестиционен съд. Членовете на този съд се назначават от Европейския съд и от Виетнам и трябва да отговарят на строги изисквания за независимост и почтеност. Отделните случаи ще бъдат разглеждани от съдебен състав, който ще бъде от трима членове - един от Европейския съюз, един от Виетнам и председател от трета държава. Решенията на съда могат да бъдат обжалвани пред постоянен Апелативен съд, който ще гарантира правната коректност и сигурност относно тълкуването на споразумението.

Всички членове на Инвестиционния съд и на Апелативния съд ще бъдат назначавани с решения, взети съвместно от Европейския съюз и от Виетнам. Те трябва да бъдат квалифицирани, независими и безпристрастни юристи, които не са свързани с някое правителство и не приемат инструкции от някое правителство. Членовете на съдебните състави трябва да имат опит в международното публично право, да бъдат юристи с призната компетентност и трябва да притежават квалификацията, изисквана в съответните им страни за назначаване на съдебни длъжности. В споразумението допълнително е отбелязано, че е желателно членовете на двата съда да имат опит в международното инвестиционно право, международното търговско право и в разрешаването на спорове, възниквали по международни инвестиционни или търговски споразумения.

 Ако не могат да определят достатъчно квалифицирани кандидати, Европейският съюз и Виетнам могат да предлагат, вместо собствените си граждани, назначаването на доверени членове на съда, които да са граждани на трети страни.

 Споразумението гарантира, че законосъобразните решения на съда ще се вземат от квалифицирани, безпристрастни и независими членове на съда. Ако се изискват определени технически познания за конкретен спор, споразумението предвижда възможността, съдът да назначи един или повече експерти за разрешаване на случая.

 Всички членове на Инвестиционния съд трябва да се съобразят с кодекса за поведение, приложен към споразумението.

Окончателното решение на съда и правната валидност на решенията му не може да бъдат обжалвани пред  национални съдилища. Това представлява важна гаранция за европейските инвеститори във Виетнам.

 На Виетнам ще бъде предоставен петгодишен преходен период за влизане в сила на споразумението в пълен обем, тъй като страната в момента преразглежда своето вътрешно законодателство и ще го приведе в съответствие с изискванията на споразумението.

 

Изготвил:
Олег Маринов
Ръководител на СТИВ-Хошимин

 

 

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Коалиция „Изправи се! Мутри вън!“ обеща на АОБР намаляване на административните прегради за бизнеса
Работодателите поставиха акцент върху гарантирането на правната сигурност, продължаване на образователната реформа, запазването на данъчния модел… Още
Участвайте в двустранни бизнес срещи по програма Хоризонт Европа - 9-ти юли 2021
Клъстер 6: „Храна, биоикономика, природни ресурси, земеделие и околна среда“ Още
НОВИНИ ОТ ЧЛЕНОВЕТЕ НА БТПП
Transpress открива нов стратегически логистичен хъб във Видин
Реорганизацията в мрежата ще съкрати сроковете за международни доставки с 24 часа и ще намали цените на транспортните услуги Още
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ФИНАНСИ
НАП напомня за новите ДДС правила от 1 юли
Електронна система за обслужване на едно гише (one-stop shop) ще улеснява трансграничните продажби Още
Въвежда се нова митническа декларация с намален набор от данни при внос
Новата декларация е предназначена за стоки, вложени в пратки, със собствена стойност, непревишаваща 150 EUR Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
Resonator City Connect Program търси проекти за устойчива градска среда
Идеи, които правят града по-устойчив, носят ефективност в управлението на градската среда Още
ЗАЩИТА НА КОНКУРЕНЦИЯТА
Комисията за защита на конкуренцията актуализира образците на уведомление за концентрация и на искане за установяване на антитръстови нарушения
ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТИВ
Споразумение за защита на инвестициите между Европейския съюз и Виетнам
СТИВ-Хошимин Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ
Оферти за бизнес партньорство
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Международно изложение за машини и технологии за металообработка MachTech & InnoTech Expo 2021
14 – 17.09.2021 г., Интер Експо Център, гр. София Още