Брой 115 (2370), 21-06-2021
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ТРУД И ЗАЕТОСТ

Колко чужденци внасяме на трудовия пазар

Автор: Институт за пазарна икономика

Министерство на труда изготви и публикува последваща оценка на въздействието на Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност (ЗТМТМ), която оценява влиянието на приетия през 2016 г. закон и няколкото промени по него през следващите години. Като цяло оценката е положителна, но по-интересни са събраните данни за извършването ѝ.

Националната агенция за приходите (НАП) е органът, който регистрира трудовите договори на територията на България, включително тези, сключени с граждани на Европейския съюз (ЕС) и Европейското икономическо пространство (ЕИП) и с чужденци – граждани на трети държави. Данните на НАП показват, че броят на договорите непрекъснато и плавно се повишава от 2015 г. насетне и през 2020 г. достигат вече за над 40 хиляди. Основната част от тях - близо 30 хиляди - са трудовите договори на граждани на трети държави, сключени по българското законодателство и от регистрирани в България работодатели. Гражданите на първите девет държави по численост съставляват над 80% от общия брой на чужденците, които работят в страната. Традиционно на първо място са руските граждани, но през последните години техният брой тенденциозно и съществено намалява (с близо 1/3) за сметка на увеличаване на броя на гражданите от Северна Македония, Украйна, Турция, Молдова, Сърбия и Сирия.

 

Регистрирана заетост на граждани на ЕС, ЕИП и Швейцария достига над 12 хиляди заети през 2020 г. като по държава на произход най-голям брой са гражданите на Гърция, следвани от тези на Румъния, Италия и Полша.

Изследването стъпва и на данни на Агенцията по заетостта (АЗ), която пък е органът, разполагащ с данни относно предоставените решения за достъп до пазара на труда в България и извършените регистрации на работници – граждани на трети държави. От тези данни може да се проследи динамиката в изменението на броя на отделните видове решения/регистрации и техните увеличения/намаления.

Най-голямо е свиването на броя на разрешенията за сезонната заетост до 90 дни. Това може да се обясни с кризата и пандемията, които не само доведоха до затваряне на граници и ограничения за пътуване, но и засегнаха сектори, разчитащи основно на такава работна сила, особено със сезонен характер.

Плавно продължават да се повишават, дори и през 2020 г., издадените Единни разрешения за пребиваване и работа (ЕРПР), основната причина за което пък може се търси в значителното облекчаване по отношение на този режим през 2017 и 2018 г. -  като намаляване на таксата за работодателите от 400 на 100 лв., увеличение на допустимия процент чужденци в едно предприятие (от 10% на 20%, а за МСП на 35%), намаляване на срока за предоставяне на решението на изпълнителния директор на АЗ от 30 на 20 дни.

Продължават да се повишават и предоставените решения за издаване на разрешения тип „Синя карта на ЕС“, които до 2017 г. се движат колебливо, дори намаляват през 2017 г., но след това започват да се увеличават изключително бързо, достигайки 533 през 2020 година. Прави впечатление, че кризата с Ковид-19 не се отразява върху броя на тези решения, може би защото се отнася до висококвалифицирана и по-дългосрочна заетост. Причина за динамиката на броя на издадените „сини карти“ вероятно е въведеният през месец януари 2017 г. Списък с професиите, за които има недостиг на висококвалифицирани специалисти на българския пазар на труда. Преди неговото въвеждане издаването на „Синя карта на ЕС“ за професии извън този списък е обвързано с провеждането на предварително проучване на пазара на труда, което изисква ресурси, усилия и време на работодателите. С освобождаването на някои професии от това изискване, бизнесът по-лесно търси висококвалифицирани кадри без географски ограничения.

Тези промени показват, че административната тежест е една от най-големите пречки за наемането на работници и намаляването ѝ директно води до увеличаване на броя на представяните такива решения.



 

НОВИНИ ОТ БТПП
Юнската сесия на Международна конференция на труда прие ключови документи
Фокусирани върху въздействието на Covid-19 и динамичните промени на глобалния трудов пазар Още
Смесената българо-италианска ТПП разширява дейността си
Предстои откриване на представителство на Смесената палата и в София Още
Гръцкото Vinsanto Late Release 2001 спечели Гранд Трофея за най-добро вино на Балканите
БТПП е традиционен партньор на Балканския международен винен конкурс и фестивал Още
БЕЗОПАСНОСТ НА ТРУДА
Столичната регионална здравна инспекция осигурява мобилни екипи за ваксиниране на работниците и служителите на територията на предприятията
Без нарушаване или прекъсване на работните процеси Още
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ФИНАНСИ
Национална агенция за приходите: Длъжници платиха над 4 милиона лв. просрочени данъци за седмица
Персонални срещи на териториалните директори на НАП с най-големите длъжници Още
ТРУД И ЗАЕТОСТ
Колко чужденци внасяме на трудовия пазар
Автор: Институт за пазарна икономика Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Национално участие на Международно изложение за собствени марки „World of Private Label“
14-15.12.2021, гр. Амстердам, Нидерландия Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
Възможност за кандидатстване за финансиране за разработване на иновативни продукти
ЗАЩИТА НА КОНКУРЕНЦИЯТА
КЗК прие подзаконови нормативни актове, предвидени в Закона за защита на конкуренцията
СЕЛСКО СТОПАНСТВО
Близо 3 млн. лева получиха младите земеделски стопани за Кампания 2020
До края на месец юни ще бъдат изплатени и средствата по схемата за дребните земеделски стопани Още