Брой 110 (1868), 12-06-2019
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ТРУД И СОЦИАЛНА ПОЛИТИКА

МОТ настоява децата да не работят на полето, а за мечтите си


© ILO/Tran Van Yen

През последните години постоянно нараства броят на исканията за наемане на непълнолетни лица

„Децата не трябва да работят на полето, а за мечтите си“, е мотото на Световния ден срещу детския труд, който Международната организация на труда отбелязва ежегодно на 12 юни. Денят е свързан с редица инициативи, насочени към елиминирането на детския труд. Според данните на МОТ  около 152 млн. деца по света работят, вместо да ходят на училище. Детски труд има във всяка сфера, но най-много се трудят в селското стопанство – седем от всеки 10 работещи деца са на полето.

Българското законодателство е напълно синхронизирано с международното относно защитата на децата от полагане на труд. В Кодекса на труда е регламентирана специална закрила на непълнолетните, които могат да полагат труд само срещу разрешение от Инспекцията по труда. За тях е предвиден 7-часов работен ден, забрана за полагане на нощен и извънреден труд. Предвид факта, че според Конституцията у нас образованието е задължително до 16 г., е регламентирано, че под тази възраст детският труд е забранен. ИА ГИТ издава по изключение разрешение за работа на лица, ненавършили 16 г., основно за талантливи деца за участие в кино продукции, театрални постановки, музикални състави и др.

При всяка проверка се следи за полагане на труд от непълнолетни лица. При масираните проверки в селското стопанство през учебната година се следи не само дали непълнолетните полагат труд, но и дали са на полето, за да бъдат предприети мерки за връщането им в училище. 

Реагира се на всеки сигнал, касаещ работа на непълнолетни лица, независимо дали е анонимен или не. Към момента тези сигнали са единични. Най-често те се подават от директори на училища, от органите на полицията и анонимни граждани, но има случаи на сигнали от родители, които така се опитват да върнат децата си в училище. Постъпвали са сигнали и от самите младежи, които искат да защитят правата си, тъй като освен без разрешение, някои се наемат и без договори.

Наемането на непълнолетни лица без разрешение от Инспекцията по труда е престъпление и се преследва по Наказателния кодекс. Когато контролните органи на Агенцията установят такива случаи, те подават сигнал до Прокуратурата. При необходимост се сигнализират и други органи за закрила на детето, както и районните управления по образование с цел установяване дали децата посещават училище и за предприемане на мерки за връщането им в час.

Взаимодействието между институциите повишава ефективността на контрола. След сигнал на директор са установени пет деца да работят в консервно предприятие в област Плевен през нощта. Към момента четири от тях отново посещават училище. В землище в област Пазарджик са заварени също пет непълнолетни лица, чиято самоличност беше установена благодарение на органите на МВР и това направи възможно предприемане на мерки по закрилата им от другите компетентни институции.

През последните години тенденцията е за постоянно нарастване на наемането на непълнолетни лица. ИА ГИТ напомня, че исканията се подава чрез работодателя. Създадена е възможност те да се подават по електронен път. По електронен път могат да бъдат получени и разрешенията. Като цяло документите, които се изискват от работодателя, са същите, които са необходими за всяко работно място. Разликата е, че при наемане на непълнолетно лице те се подават предварително, а при наемане на пълнолетно – се представят при проверка. Цялата процедура е описана в сайта на ИА „Главна инспекция по труда“, рубрика „Административно обслужване“, подрубрика „Процедури“ - http://www.gli.government.bg/page.php?c=112&d=313

През 2018 г. са поискани общо 8501 бр. разрешения за наемане на работа на лица до 18 години. Дадени са общо 8238 бр. разрешения, като 205 бр. са за наемане на лица до 16 години и 8033 бр. – за наемане на лица, навършили 16-годишна възраст. Констатирани са 116 нарушения, свързани с приемане на работа на непълнолетни лица без разрешения от Инспекцията по труда.

Най-много непълнолетни лица се наемат в икономически дейности: „Ресторантьорство”; „Хотелиерство”  и „Търговия на дребно”.

Източник: Главна инспекция по труда
НОВИНИ ОТ БТПП
Бъдещето на труда – във фокуса на изказванията на официалните гости на 108-та сесия на МКТ
Световни лидери се обърнаха към участниците - 6000 представители на правителства, работодатели и работници от 187 страни Още
Черноморска конференция „Дигиталният свят – днес и утре“
Въвеждане на съвременни методи и технологични иновации в производствения процес Още
Покана за кръгла маса „Перспективи пред развитието на иновациите в сферата на телекомуникациите и информатиката“
2 юли в БТПП Още
НОВИНИ ОТ РЕГИОНАЛНИ ПАЛАТИ
Иновативен курс за придобиване на нови компетенции, свързани с цифровата трансформация на фирмите
Организира Русенската търговско-индустриална камара – напълно безплатно Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за мерките срещу изпирането на пари
Въвеждане на европейското законодателство в тази област Още
ТРУД И СОЦИАЛНА ПОЛИТИКА
МОТ настоява децата да не работят на полето, а за мечтите си
12 юни - Световен ден срещу детския труд Още
ИНВЕСТИЦИОННА СРЕДА
Нов справочник на СОАПИ: Стартъп и иновационната екосистема в София
Информация за предприемаческата среда в столицата, достъпа до финансиране... Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ
Оферти за бизнес партньорство от Enterprise Europe Network