Брой 38 (1050), 24-02-2016
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

НОВИНИ ОТ БТПП

Проучване на БТПП: Само 13% от предприемачите са доволни от нивото на висшето образование у нас


Работодателите дават негативна оценка на знанията на завършилите висше образование в България. Така могат да се обобщят резултатите от анкетно проучване сред членовете на БТПП за нивото на образованието и за търсените специалисти.

Повече от две трети от анкетираните (67%) считат, че на студентите са им необходими допълнителни знания. Резултатите са същите както и през 2008 г. – тогава 68% е делът на фирмите с това мнение. Крайно негативни оценки за подготовката на студентите у нас изразяват 20% от анкетираните, а доволните са едва 13%.

Основните пропуски в образованието на младите хора, според представителите на бизнеса, са в професионалните умения и в базисните икономически познания. На следващо място близо 45% от фирмите считат, че на младите хора им липсват също умения за работа в екип, а според 38% - и на предприемаческо мислене. В анкетата работодателите отбелязват, че на завършилите образование им липсват практически познания и трудно правят връзката между теоретичната подготовка и нейното практическото приложение.

През следващите 5-10 години членовете на Палатата се ориентират към наемане на хора със средна или висока квалификация. Само 1% от работодателите планират назначаване на нискоквалифицирани работници. Най-търсени в бъдеще продължават да са кадри, завършили техническо образование, включително IT специалисти. Спрямо предходни проучвания продължава да расте броят на фирмите, които планират да наемат служители, завършили информатика.

Според членовете на БТПП, най-голямо изоставане в качеството на обучение има при висшето и при средното професионално образование. Обучението в езиковите гимназии традиционно има най-малко неодобрение – само 3% от фирмите.

Единодушно се подкрепя идеята за провеждане на ежегодно проучване за необходимостта от конкретни професии, с което да се съобразяват в приема университетите/професионални училища.

Категорично e мнението за увеличаване броя на младежите в схеми за стажуване/чиракуване; за реално практическо обучение и на студентите, и на учениците.

В отговорите си фирмите посочват необходимостта да се преразгледа финансирането на база брой учащи се, което води до огромни компромиси с качеството на обучение. Настояват и за по-високи критерии за приемане в университетите. Да има данъчни облекчения за фирми, предоставящи стипендии на студенти/ученици – това е също едно от предложенията на работодателите в анкетата.  

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Проучване на БТПП: Само 13% от предприемачите са доволни от нивото на висшето образование у нас
Основните пропуски в образованието на младите хора са в професионалните умения и в базисните икономически познания Още
GS1 разработва нов стандарт GS1 SmartSearch за структурирани онлайн данни
Ползите от внедряването на стандарта са и за крайните потребители, и за търговците Още
Обмяна на добри практики с Института за професионално образование и обучение в Берлин
Запознаване с германския модел за дуално обучение Още
НОВИНИ ОТ БРАНШОВИ ОРГАНИЗАЦИИ
Българската асоциация по информационни технологии връчи годишните си награди
Бисерка Йовчева, преподавател в Шуменския университет получи специалната награда на БАИТ Още
ТРУД И ЗАЕТОСТ
Агенцията по заетостта и ДП БГЦПО стартират обучения
Целта е повишаване пригодността за заетост на безработни лица от групите в неравностойно положение на пазара на труда Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Мрежата EURES: за по-лесно намиране на работа в други страни от ЕС
Мрежата съхранява 235 000 автобиографии на търсещи работа и работи с около 6 000 работодатели Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Търговски мисии в Турция, април 2016
Разходите по настаняването на одобрените за участие български фирми се поемат от Министерството на икономиката на Турция Още
Семинар на тема: „Приложение на правото на ЕС в българската съдебна практика” - 26 февруари 2016 г.
Осигурена е алтернативна възможност да проследите семинара в реално време по Интернет Още