Брой 28 (1787), 08-02-2019
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ

Проект на Закон за марките и географските означения


Изготвянето на проект на нов Закон за марките и географските означения (ЗМГО) е във връзка с изпълнението на ангажиментите на Република България като държава членка на Европейския съюз да транспонира в националното си законодателство разпоредбите на Директива (ЕС) 2015/2436 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2015 г. за сближаване на законодателствата на държавите членки относно марките. С приемането на законопроекта ще бъде постигнато и съответствие с изискванията на европейското законодателство в областта на географските означения и по-конкретно с разпоредбите на Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни.

Законопроектът има за цел както постигане на съответствие на националното законодателство в областта на марките с правото на Европейския съюз и със системите за правна закрила на останалите държави членки, така и усъвършенстване на правната уредба чрез преодоляване на съществуващите нормативни празноти в процедурите, ускоряване процеса на регистрация и придобиване на права, засилване на правната защита.

Законопроектът съдържа две основни групи предложения. Първата е свързана с транспониране на разпоредбите на Директива (ЕС) 2015/2436, които представляват изменение по същество на досега съществуващите правни норми, както и въвеждането на нови спрямо националната система правила за правна закрила на марките. Втората група включва предложения, произтичащи от практиката по прилагане на ЗМГО.

Предвид обемът на предлаганите изменения, както и поради факта, че тези промени са значителни и комплексни и отразяват динамиката в развитието на практиката по прилагане на ЗМГО и едновременно въвеждат нови материалноправни норми и процедурни правила, прилагането на регулаторна намеса е възприето да се извърши посредством приемането на нов закон. По този начин ще се осигури в най-висока степен едновременно постигането на целите на Директива (ЕС) 2015/2436 и хармонизиране на националната правна уредба в областта на марките с правото на Европейския съюз и на другите държави членки, както и усъвършенстване на досегашната правна уредба чрез преодоляване на съществуващите нормативни празноти и несоътветствия.

С предложения законопроект ще се постигне подобряване на действащата към момента нормативна уредба в областта на марките и географските означения и ще се постигне съответствие между българското и европейското право в областта на защитата на търговските марки и географските означения, което ще доведе до изпълнение на задълженията на Република България като държава членка на ЕС за сближаване на националното ни законодателство с това на останалите държави членки и ще повиши ефективността на работа и правната сигурност за бизнеса и потребителите.

Проектът на Закон за марките и географските означения можете да видите ТУК.

Мотивите към проекта на Закон за марките и географските означения можете да видите ТУК.

Цялостната предварителна оценка на въздействието на проекта на Закон за марките и географските означения можете да видите ТУК.

Резюмето на Цялостната предварителна оценка на въздействието на проекта на Закон за марките и географските означения можете да видите ТУК.

Становището на Дирекция „Модернизация на администрацията“ в Администрацията на Министерския съвет по Цялостната предварителна оценка на въздействието на проекта на Закон за марките и географските означения можете да видите ТУК.

На заинтересованите лица се предоставя 30-дневен срок за предложения и становища по законопроекта, които могат да се изпращат в Министерство на икономиката, на електронен адрес: e.dilova@mi.government.bg.

 

 

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП връчи плакет и грамота на КТ „Подкрепа“ по повод 30-годишнината от създаването на синдиката
За сътрудничеството и партньорството в тристранния диалог Още
Председателят на БТПП и министърът на икономиката проведоха работна среща
Обсъждане на актуални въпроси на сътрудничеството между двете институции Още
Покана за спонсорирано посещение на изложение в Солун за сувенири, подаръци, мода и аксесоари
За български фирми – потенциални купувачи Още
ТРУД И ЗАЕТОСТ
Бюрата по труда в страната започват приема на заявки от работодатели за включване в насърчителни мерки и програми за заетост и обучение
Възможности за заетост на пълно или непълно работно време, за стажуване, чиракуване или обучение... Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Бизнес делегация с провеждане на бизнес форум в гр. Исламабад, Ислямска република Пакистан
В рамките на Втората сесия на Смесената междуправителствена българо-пакистанска комисия за икономическо сътрудничество, 28 – 29 март 2019 г. Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Проект на Закон за марките и географските означения
За постигане на съответствие с изискванията на европейското законодателство Още
АДМИНИСТРАЦИЯ И АДМИНИСТРАТИВНИ УСЛУГИ
Министерството на финансите прекратява издаването на удостоверения за регистрация на лицата, които осъществяват дейност по добиване, преработване и сделки с благородни метали...
Дейността ще се осъществява от Министерството на икономиката Още
ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТИВ
Виетнамски инвестиции в чужбина. Акценти на инвестиционния интерес в ЕС и позициониране на Р България
СТИВ - Ханой Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ
Оферти за бизнес сътрудничество