Назад

ЕК предлага мерки за модернизиране на системата на ЕС на данъка върху добавената стойност


Европейската комисия предложи редица мерки, които да модернизират системата на ЕС на данъка върху добавената стойност (ДДС), да я направят по-ефикасна за предприятията и по-устойчива на измамите чрез приветстване и насърчаване на цифровизацията. Предложението цели също да отговори на предизвикателствата в областта на ДДС, породени от развитието на икономиката на платформите.

Според последните данни за неизпълнението на потенциалните приходи от ДДС, също публикувани тази седмица, през 2020 г. държавите членки са загубили 93 млрд. евро приходи от ДДС. Консервативните оценки сочат, че една четвърт от липсващите приходи може да се припише пряко на измамите с ДДС, свързани с вътресъюзната търговия. Тези загуби са безспорно в ущърб на публичните финанси като цяло в момент, когато държавите членки коригират бюджетите си, за да се справят със социалните и икономическите последици от неотдавнашните скокове на цените на енергията и агресивната война на Русия срещу Украйна. Освен това режимът на ДДС в ЕС продължава да бъде обременяващ за предприятията, особено за МСП, и за други дружества, които извършват дейност зад граница или се стремят да я разширят.

Предложените ключови действия ще помогнат на държавите членки да събират до 18 млрд. евро повече приходи от ДДС годишно и едновременно с това ще помогнат на предприятията, включително МСП, да се разрастват:

  • Преминаване към цифрово отчитане в реално време въз основа на електронно фактуриране за предприятията, които извършват презгранична дейност в ЕС
  • Актуализирани правила за ДДС за пътническия транспорт и платформите за краткосрочно настаняване
  • Въвеждане на единна регистрация за целите на ДДС в ЕС

Европейската комисия предложи също нови правила за данъчна прозрачност за всички доставчици на услуги, улесняващи сделки с криптоактиви за клиенти, които пребивават в Европейския съюз. Те допълват Регламента относно пазарите на криптоактиви и правилата за борба с изпирането на пари.

Повече информация ще намерите в документите тук и тук.