Брой 122 (1386), 29-06-2017
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

БЕЗОПАСНОСТ НА ТРУДА

Работодателите трябва да предприемат мерки за безопасна работа при червен и оранжев код за опасно време


За първи път през т.г. Национален институт по метеорология и хидрология прогнозира оранжев код за опасно високи температури в някои области на страната. В тази връзка ИА Главна инспекция по труда напомня, че при подаден червен или оранжев код за опасни метеорологични явления, при работа на открито работодателите трябва да преценят доколко високите температури застрашават живота и здравето на работещите и да предприемат мерки за минимизиране на рисковете.

В Наредба № РД-07-3 от 18.07.2014 г. за минималните изисквания за микроклимата на работните места са разписани мерки за минимизиране на риска от работа при неблагоприятна температура, а именно:

- създаване на подходяща организация на работния процес и/или работното време, вкл. осигуряване на почивки с подходяща честота и продължителност;

- създаване на подходяща организация на работните места;

- осигуряване на колективни средства за защита при работа на открито, особено по отношение на риска от слънчев/топлинен удар, преохлаждане и измръзване;

- осигуряване на подходящо работно облекло;

- осигуряване на места за почивка с подходящи условия за възстановяване на топлинния баланс на организма;

- осигуряване на достатъчно количество питейна вода, както и топли и студени напитки и други течности за възстановяване на водно-солевия и топлинния баланс на организма;

- осигуряване на наблюдение или средства за комуникация за работещите на открито на изолирани работни места;

- осигуряване на долекарска и първа медицинска помощ, както и подходящо транспортиране на работещите с внезапно влошено здравословно състояние за оказване на медицинска помощ.

В закрити помещения работодателите са длъжни да поддържат оптимална температура, съобразена с разпоредбите на Наредбата. Според тях при работа на закрито градусите през топлия период трябва да бъдат между 18 и 25, като стойностите варират според типа работа - лека, средна или тежка. Допустимата температура не може да бъде над 28 градуса, но има определени и изключения. Според тях при много високи температури навън, в  помещенията може да е с от 3 до 5 градуса над допустимите стойности, но не повече от 33 градуса.

Контрол върху микроклимата в предприятията се осъществява както по сигнали, така и в рамките на планирани проверки. Той е приоритет и при контролната дейност в строителството и в селското стопанство, където основно се работи на открито. В резултат и на засиления контрол в двата сектора през последните години като цяло работодателите в тях съобразяват дейността с високите температури. Най-често като превенция те се възползват от възможността да въведат подходяща организация на работния процес, така че да се почива по-често и да не се полага труд в най-горещите часове от деня. Осигуряват се и достатъчно разхладителни напитки, особено в строителството. Все още обаче има проблеми с осигуряването на климатизирани помещения за почивка, когато става въпрос за работа на открито.

Резултатите от контролната дейност показват, че обикновено сигнали за работа при високи или ниски температури се подават от работещи на закрито. При проверките обаче в повечето случаи се констатира, че градусите в помещенията не надвишават изискванията на Наредбата. Най-често сигнали подават работещите в предприятията за производство на облекло.

Най-честите установени нарушения са свързани с липса на данни от актуални измервания на параметрите на микроклимата. Често се установява, че има осигурени технически средства за разхлаждане, които обаче не са проектирани съобразно пространствата, които охлаждат, или към момента на проверката не работят. Не се осигуряват и климатизирани помещения за възстановяване на топлинния баланс на организма. Те са много подходящи като решение за работа в производства, където технологията не позволява да се осигури оптимална температура - например в леенето на метали и в керамичната промишленост около пещите. В по-малките предприятия често не се осигурява вода и разхладителни напитки.

Източник: Главна инспекция по труда

НОВИНИ ОТ БТПП
Представители на Международния търговски арбитражен съд при Украинската палата посетиха БТПП
Арбитражите при търговските палати на България и Украйна ще подпишат нов договор за сътрудничество Още
Търговско-икономическите отношения Израел–България – тема на среща в Палатата
БТПП разполага с конкретни оферти от израелски фирми, търсещи български стоки Още
Нови членове на Палатата
БЕЗОПАСНОСТ НА ТРУДА
Работодателите трябва да предприемат мерки за безопасна работа при червен и оранжев код за опасно време
Сигнали за работа при високи температури подават най-често работещите на закрито Още
ЗА ОБЩЕСТВЕНО ОБСЪЖДАНЕ
Проект на Решение на Министерския съвет за одобряване проект на Закон за храните
Специфичните изисквания към храните и изискванията към бизнес операторите от хранителния сектор Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
УО на ОПИК 2014-2020 ОБЯВЯВА процедура за подбор на проекти BG16RFOP002-1.005 „Разработване на продуктови и производствени иновации“
Предприятието-кандидат може да участва самостоятелно или в партньорство с научна организация. Още
Отворени конкурси в сектор „Телекомуникации“ от Механизма за свързване на Европа
Общият индикативен бюджет за четирите конкурса е 24 милиона евро Още
ИНТЕЛЕКТУАЛНА СОБСТВЕНОСТ
Патентното ведомство очаква предложения за вписване в „Златната книга“
До 31.08.2017 г. се очакват предложения, придружени с подробни справки за постиженията на изтъкнати изобретатели Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Защита на потребителите: обществени очаквания и мерки на Европейския парламент
Европейците нареждат защитата на потребителите сред основните приоритети на ЕС Още