Брой 137 (2143), 20-07-2020
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТИВ

Правила за произход на стоките, търгувани между Европейския съюз и Виетнам, съгласно Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Виетнам


Представители на Министерството на промишлеността и търговията на Виетнам и на Виетнамската търговско-промишлена палата заявиха по време бизнес среща в град Хошимин, организирана от Европейската търговска палата във Виетнам, че инвеститорите и производителите, които искат да се възползват от влизащото от 1 август 2020 година Споразумение за свободна търговия между Европейския съюз и Виетнам, трябва да разберат добре и да се съобразят с указанията и правилата за произход на стоките, посочени в споразумението.

Макар че се смята, че правилата за произход са сложни, производителите във Виетнам трябва да работят в съответствие с правилата на Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Виетнам и да хармонизират правилата, по които са работели досега, с тези, които споразумението въвежда. Целта е, да не се компрометира конкурентоспособността, ако навлезли на пазарите в Европейския съюз стоки са произведени с материали от трети страни, за да им се намалят общите производствени разходи.

Ратифицираното от Националното събрание на Виетнам на 8 юни 2020 година, Споразумение за свободна търговия между Европейския съюз и Виетнам, предоставя големи възможности в многостранното търговско партньорство между двете страни. Споразумението не само намали тарифите за почти 99% от целия виетнамски износ за Европейския съюз, но в него са вписани клаузи, с които се гарантира, че това споразумение ще продължи да се актуализира с бъдещи споразумения между двете страни. Всички производители, които искат да се възползват от възможностите за икономия на разходи, ще трябва се съобразят с правилата за произход на Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Виетнам.

Като се имат предвид опциите за евтини източници на суровини и материали, намиращи се в непосредствена близост до виетнамския пазар, и засилващата се регионална интеграция в рамките на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия, в която членува и  Виетнам, виетнамските производители ще бъдат силно притиснати да се откажат от ползите, идващи от регионално интегрираните вериги за доставки на продукти на по-ниска цена, но и с по-ниско качество.

Въпреки че снабдяването с материали от трети страни може да намали общите разходи за производство на дадена стока, използването им може да влезе в противоречие с изискванията на Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Виетнам, и да доведе до намаляване на конкурентоспособността при износ на европейските пазари.

За европейските партньори на виетнамските компании е от значение да имат информация за правилата за произход, формулирани в споразумението, за да изискват тяхното прилагане преди експортиране на стоките към Европа.

Условията, при които стоките получават покритие по Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Виетнам, и документацията, която трябва да се подготви за процеса на  митническите проверки, са следните:

Стоките, изнасяни от Виетнам за Европейския съюз, ще се възползват от тарифните преференции съгласно правилата за произход на Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Виетнам, при условие че може да се докаже, че са „с произход от Виетнам“. Те се считат „с произход от Виетнам“ съгласно споразумението, ако отговарят на едно от следните изисквания:

• изцяло са произведени във Виетнам;

• продукти, произведени във Виетнам, включващи материали, които не са от Виетнам, но тези материали са преминали достатъчно обработка или преработка в границите на Виетнам.

Докато суровините от Виетнам и стоките, произведени във Виетнам, използващи виетнамски компоненти, изцяло и безпроблемно попадат в посочените категории, много стоки съдържат материали или компоненти, внесени от други държави, които не са страни по търговско споразумение с Европейския съюз.

За тези стоки трябва да се докаже, че вложените в тях компоненти са претърпели достатъчно ниво на промяна в рамките на виетнамските граници, за да се възползват от предимствата на Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Виетнам.

В споразумението са посочени на какви процедури трябва да бъдат подложени във Виетнам компонентите, закупени от трети страни, за да може да се счита разглежданата стока „с произход от Виетнам“.  

В допълнение към тези процедури, някои дейности при преработката са специално отбелязани в споразумението като изключения, за да може една стока да се квалифицира като стока „с произход от Виетнам“.  

Съгласно Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Виетнам, всички фирми, изнасящи стоки от Виетнам за Европейския съюз, имат две възможности да докажат, че стоките им са „с произход от Виетнам“. В зависимост от статута си, съгласно виетнамското законодателство, износителите трябва да попълнят сертификат за произход и декларация за произход или специализиран формуляр с декларация за произход.  

 В тези документи е необходимо да се представят следните данни, доказващи произхода на стоката:

• преки доказателства за производствените или други процеси, извършвани от износителя или доставчика за производството на съответните стоки, съдържащи се, например, в неговите счетоводни отчети или вътрешно счетоводство;

• документи, доказващи произхода на използваните материали, издадени или изготвени в дадена страна, когато тези документи се използват в съответствие с вътрешното законодателство;

• документи, доказващи работата или обработката на материали в дадена страна, издадени или съставени в страна, когато тези документи се използват в съответствие с вътрешното законодателство;

• доказателство за произход, доказващо статута на произход на използваните материали.

Такива документи се изискват, съгласно споразумението, и от европейските износители, които, съответно, трябва да докажат европейския произход на стоките.

Производителите в Европейския съюз, които изнасят за Виетнам, могат да се откажат от всички изисквания по-горе, ако подадат документация за електронен произход в базата данни на Европейския съюз, след като записването им в тази база данни е представено на виетнамските власти.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Нови инициативи за активизиране контактите между български и белгийски фирми
Предстои посещение на делегация на високо ниво от област Валония през есента на т.г. Още
Проект ERIAS - примери за положителна интеграция на пазара на труда
Музикантът Aюбу Mбарази от Танзания харесва живота в София и дружелюбните хора Още
Нови членове на Палатата
НОВИНИ ОТ ЕВРОПАЛАТИ
Позиция на EВРОПАЛАТИ относно новата стратегия за МСП
Търговско-промишлените палати в Европа ще продължат да подпомагат успешното изпълнение на инициативите на стратегията Още
ТРУД И ЗАЕТОСТ
Агенцията по заетостта започва консултации на бизнеса „Новите мерки по Ваша мярка”
Всичките 107 бюра по труда в страната ще отговарят на въпроси на работодателите Още
АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ
Прогноза на Euler Hermes: 21% ръст на фалитите в България през 2021 г.
Очакванията са същинският удар да се усети в междуфирмената задлъжнялост Още
ЕВРОЗОНА
ERM II – нова глава за България в ЕС
Автор: Калоян Стайков, Институт за пазарна икономика Още
ПРОГРАМИ И ПРОЕКТИ
Работодатели могат да участват в конкурс за финансиране на проекти по Национална програма за заетост на хора с увреждания
Краен срок за подаване на проекти: 17.30 часа на 17.08.2020 г. Още
ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТИВ
Правила за произход на стоките, търгувани между Европейския съюз и Виетнам, съгласно Споразумението за свободна търговия между Европейския съюз и Виетнам
СТИВ-Хошимин Още