Назад

GS1 България - домакин на работна среща с GS1 Босна и Херцеговина




На 12 септември GS1 България бе домакин на работна среща с GS1 Босна и Херцеговина, която беше открита от Цветан Симеонов, председател на БТПП и председател на УС на GS1 България. Представителите на двете организации обмениха новости, добри практики и инициативи, свързани със стандартите GS1. Подобни срещи са изключително важни за постигане на визията на глобалната организация - заедно с нейните представителства в 116 страни от цял свят да говори на един език и да действа като една организация.

Една от важните теми е качественото обслужване на фирмите при регистрация и първи стъпки при прилагане на стандартите.  Системата на GS1 България е напълно автоматизирана и дава възможност на фирмите да заявяват лицензи за баркод номера онлайн, както и да достъпват своите документи през профила на фирмата. В допълнение към това те получават достъп до продуктов каталог БГ Баркод, който служи за активиране на баркод номерата и подава основни атрибути към  Глобална услуга Verified by GS1, която се използва все повече от търговски вериги и платформи за електронна търговия за проверка на номерата. С каталога е свързано мобилно приложение за информиране и удобство на крайните потребители.

Особен интерес сред гостите предизвика работещата от лятото на 2021 година услуга EComGrid за съхранение и споделяне на основни и логистични данни в глобалната мрежа за синхронизация (GDSN, Global data synchronization network).

Опитът на GS1 Босна и Херцеговина е интересен с оглед на това, че страна с малко население (1/2 от населението на България) и съответно по-малък брой активни фирми съумява да предлага преобладаващата част от услугите на GS1 и това се случва благодарение на ориентацията на тази организация към висока степен на дигитализация. Техните постижения също ще бъдат използвани при обмена на опит. Важен проект за гостуващата организация е въвеждането в тяхната страна на електронното фактуриране, в което за идентификация на фирмите да се използва глобалния идентификатор за юридическо лице GLN, стандарт на GS1. За целта те разчитат на сътрудничество както от страна на правителството, така и на водещ доставчик на телеком услуги. GS1 България също смята и нееднократно е заявява необходимостта от въвеждането на единна идентификация за юридическите лица чрез използването на методика, която е валидна и разпознаваема в целия свят. Това ще позволи създаването на единни регистри и ползването на единен портал.

Срещата се оценява като изключително ползотворна и за двете страни. В заключение бяха обсъдени възможностите за бъдещо сътрудничество.